5 - 6 yaş grubu çocuklar için arapça dil öğrenimine yönelik mobil oyun arayüzü önerisi
A mobile game interface suggestion for arabic language learning for 5-6 years old children
- Tez No: 873937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişim basamaklarını geçebilmesi için oyuna ihtiyacı vardır. Günümüzde çocukların oyun oynayış şekilleri teknoloji ile entegre olmuş, çocuklar oyun ihtiyaçlarını dijital interaktif teknolojiler ile mobil oyunlar ile gidermeye başlamışlardır. Bu durum çocukların mobil oyunları oynarken de gelişimlerini desteklemeye devam edecek çeşitli eğitici mobil oyunların geliştirilmesine yol açmıştır. Böylece çocuklar eğlenirken hedeflenen konuda bilgi edineceklerdir. Her interaktif teknolojide olduğu gibi, teknolojinin tasarım aşamalarında kullanıcının ihtiyaçlarına odaklanmak, teknolojinin onlara uygunluğuna öne göstermek elzemdir. Araştırmanın yöntemi literatür taramasına dayalı nitel çalışmadır. Konu ile alakalı literatür taranmış interaktif medya tasarımı, kullanıcı deneyimi, kullanıcı odaklı tasarım ve mobil oyun, çocuk gelişimi ve dil öğrenimi araştırılmıştır. Uygulama dükkanlarında bulunan dil öğrenim oyunlarından en çok indirilen 10 tanesi seçilerek renk, ikon, navigasyon ve illüstrasyon açısından incelenmiştir. Çocuklara oyun oynadıkları zaman zarfında bir dil öğretmeyi hedefleyen bir mobil oyunun sahip olması gereken özellikleri hakkında bilimsel katkı sağlamak amaçlanmıştır. İnteraktif medya kavramları olan kullanıcı deneyimi, arayüz tasarımı, kullanıcı odaklı tasarım konuları bağlamında tasarım yapılırken çocukların gelişimsel özelliklerine odaklanılmasının ve çalışmanın etik olmasının önemine değinilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında 5-6 yaş çocuklara Arapça dil öğrenimi için bir oyunun arayüzü tasarlanmıştır. Çalışma sonucunda 5-6 yaş çocuklar için tasarlanmış bir mobil oyunun mümkün olduğunca minimal olması gerektiği, dikkat dağıtıcı herhangi bir ikon, illüstrasyon, karmaşık renkler, elzem olmayan bir menü yahut herhangi bir reklamın oyunlarda bulunmaması gerektiği, ayrıca oyunun senaryosu belirlenirken kolaydan zora gidilmeli, bir eğitimciden müfredat için destek alınması gerektiği görülmüştür. Ayrıca çocukların uygulama içinde erişimlerinin kısıtlanması gereken bölümlere erişim kilitleri konulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The child needs to play in order to pass the developmental stages in a healthy way. Nowadays, the way children play games has been integrated with technology, and children have begun to meet their gaming needs with digital interactive technologies and mobile games. This has led to the development of various educational mobile games that that will continue to support children's development while playing mobile games. Thus, Children will learn about the targeted subject while having fun. As with every interactive technology, it is essential to focus on the needs of the user and highlight the suitability of the technology for them during the design of the technology. The method of the research is a qualitative study based on literature review. Literature on the subject was scanned and interactive media design, user experience, user-centered design, mobile gaming, child development and language learning were researched. The 10 most downloaded language learning games available in application stores were selected and examined in terms of color, icon, navigation, and illustration. It is aimed to make scientific contribution about the features that a mobile game that aims to teach children a language while they play games should have. The importance of focusing on the developmental characteristics of children and being ethical when designing in the context of interactive media concepts such as user experience, interface design, and user-centered design is mentioned. In the light of the information obtained, a game interface was designed for 5–6-year-old children to learn Arabic language. As a result of the study, a mobile game designed for 5–6-year-old children should be as minimal as possible, there should be no distracting icons, illustrations, complex colors, a non-essential menu or any advertisements in the games, and also when determining the scenario of the game, one should go from easy to difficult. It was observed that support from the educator for the curriculum was required. In addition, it has been determined that access locks have been placed on sections of the application where children's access should be restricted.