Monosodyum glutamat ile indüklenen testis hasarında ferulik asit'in fertilite üzerine olası iyileştirici etkisinin biyokimyasal ve morfolojik yöntemlerle araştırılması
The investigation of the putative ameliorative effect of ferulic acid on fertility in monosodium glutamate-induced testicular damage by biochemical and morphological methods
  1. Tez No: 873936
  2. Yazar: ANIL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AÇIKEL ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, ferulik asidin monosodyum glutamat (MSG) kaynaklı testis hasarı üzerine muhtemel iyileştirici etkileri histokimyasal, immünohistokimyasal, ultrastrüktürel ve biyokimyasal yöntemler kullanılarak gösterilmesi hedeflendi. Wistar cinsi albino sıçanlar (n:40) 5 deney grubuna; Kontrol, Ferulik asit (FA), Monosodyum glutamat (MSG), Monosodyum glutamat ve dimetil sülfoksit (MSG+DMSO), Monosodyum glutamat ve ferulik asit (MSG+FA) olarak ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara 38 gün boyunca distile su verildi. FA grubundaki sıçanlara 28 gün DMSO verilirken son 10 gün boyunca FA solüsyonu verildi. MSG grubundaki sıçanlara 28 gün boyunca 600 mg/kg MSG; MSG+DMSO grubundaki sıçanlara 28 gün boyunca 600 mg/kg MSG, son 10 gün ise DMSO solüsyonu; MSG+FA grubuna ise 28 gün boyunca 600 mg/kg MSG, deneyin son 10 günü 25 mg/kg FA solüsyonu gavaj yöntemi ile uygulandı. Deney sonunda diseke edilen sıçanlardan alınan testis dokuları morfolojik ve biyokimyasal değerlendirmeler amacıyla kullanılırken, sperm örnekleri ise epididimis dokusundan toplanarak morfolojik olarak değerlendirildi. MSG grubunda gözlenen morfolojik hasarla beraber ZO-1 ve AMH immünreaksiyonunda azalma gözlendi. MSG grubunda sperm morfolojisinde hasar görüldü. Geçirimli elektron mikroskobu düzeyindeki incelemelerde kan-testis bariyerinde ve ince yapı düzeyinde morfolojik hasar izlendi. Biyokimyasal parametrelerden MDA ve TOS seviyelerinde artış, TAS seviyesinde ise düşüş izlendi. Bu çalışma ile kronik düzeyde MSG tüketiminin testiste seminifer tübül epitelinde dejenerasyona neden olduğu ve kan-testis bariyerine hasar verdiği belirlendi. MSG+FA grubunda ise ferulik asidin oksidatif dengeyi düzenleyerek, kan-testis bariyerinin bütünlüğüne ve sperm morfolojisine iyileştirici etki sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the potential ameliorative effects of ferulic acid on monosodium glutamate (MSG)-induced testicular injury using histochemical, immunohistochemical, ultrastructural and biochemical methods. Wistar albino rats (n:40) were randomly divided into 5 groups as Control, Ferulic acid (FA), Monosodium glutamate (MSG), Monosodium glutamate and dimethyl sulfoxide (MSG+DMSO), Monosodium glutamate and ferulic acid (MSG+FA). Rats in the control group were received distilled water for 38 days. Rats in FA group were received distilled water for 28 days and FA solution for the last 10 days. Moreover, rats in the MSG group received 600 mg/kg MSG solution for 28 days, rats in the MSG+DMSO group received 600 mg/kg MSG for 28 days and DMSO solution for the last 10 days, and MSG+FA group was received 600 mg/kg MSG for 28 days and 25 mg/kg FA solution for the last 10 days of the experiment by gavage method. At the end of the experiment, testis tissues of rats were used for morphological and biochemical evaluations while sperm samples were collected from the epididymis tissue and evaluated morphologically. A decrease in ZO-1 and AMH immunoreaction was observed with the morphologic damage in the MSG group. Moreover, morphological sperm damage was observed in the MSG group. Ultrastructural morphological damage and distruption of the integrity of blood-testis barrier were observed in transmission electron microscopy. The biochemical parameters showed an increase in MDA and TOS levels and a decrease in TAS level. In this study, it was concluded that chronic MSG consumption causes degeneration of the seminiferous tubule epithelium and damages the blood-testis barrier. In contrast, the MSG+FA group, ferulic acid regulated the oxidative balance and improved the integrity of the blood-testis barrier and sperm morphology.