Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımının beden imajı, özgüven ve mutluluk ile ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship between social media usage and body i̇maje, self-confi̇dence andhappi̇ness in undergraduate
- Tez No: 873938
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımının, beden imajı, özgüven ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya üniversite eğitim gören 340 birey katılmıştır. Erkek katılımcı sayısı 112'dir. Kadın katılımcı sayısı 228'dir. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-demografik form, sosyal medya tutumlarının ölçülmesi için ''Sosyal Medya Tutum Ölçeği Üniversite Formu'', özgüven düzeyinin belirlenmesi için''Özgüven Ölçeği'', bedene bakışı belirlemek için 'Beden İmajı Ölçeği'' ve mutluluk düzeyinin belirlenmesi için EPOCH Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ve betimsel model kullanılmıştır. Analiz sürecinde kullanılacak hipotez testine karar vermek amacıyla ilk olarak verilerin normalliği değerlendirilmiştir. Normallik varsayımlarının değerlendirilmesi sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olmadığı görülmüş bu nedenle ölçek puanları arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla Spearman Brown Katsayısı hesaplanmış; cinsiyet ve öğrenim düzeyine göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada özgüven ile mutluluk ve beden imajı ve mutluluk arasında pozitif orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal medya ile mutluluk, sosyal medya ile özgüven ve beden imajı ile özgüven arasında ise pozitif düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.Yapılan analiz sonucunda düşkünlük ile mutluluk ve beden imajı arasında pozitif düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu; eğlence ve paylaşım ile mutluluk ve özgüven arasında pozitif düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; ilgi çekme ile mutluluk ve özgüven arasında pozitif düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; eğitim ile mutluluk arasında pozitif düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Yapılan analiz sonucunda cinsiyete göre sosyal medya kullanımı, beden imajı, özgüven ve mutluluk arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmektedir. Öğrenim düzeyleri ile sosyal medya kullanımı, özgüven ve mutluluk arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Öğrenim düzeyleri ile beden imajı arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmüştür. Beden imajı düzeyi en yüksek ve en düşük bireylerin sırasıyla yüksek lisans ve ön-lisans öğrencileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between social media use, body image, self-confidence and happiness levels of university students. A total of 340 university students participated in the study. The number of male participants is 112. The number of female participants was 228. The socio-demographic form developed by the researcher,“Social Media Attitude Scale University Form”to measure social media attitudes,“Self-confidence Scale”to determine the level of self-confidence,“Body Image Scale”to determine the view of the body and EPOCH Scale to determine the level of happiness were used. In the study, relational screening model and descriptive model were used among quantitative research methods. In order to decide on the hypothesis test to be used in the analysis process, the normality of the data was first evaluated. As a result of the evaluation of normality assumptions, it was seen that the data did not have a normal distribution, so Spearman Brown Coefficient was calculated to determine whether there was a relationship between the scale scores; Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used to determine whether there was a significant difference according to gender and education level. In the study, it was found that there was a positive, moderate and statistically significant relationship between self-confidence and happiness and between body image and happiness. As a result of the analysis, it is seen that there is a positive low level and significant relationship between fondness and happiness and body image; there is a positive low level significant relationship between entertainment and sharing and happiness and self-confidence; there is a positive low level significant relationship between attracting attention and happiness and self-confidence; there is a positive low level significant relationship between education and happiness. As a result of the analysis, it is seen that there is no statistically significant difference between social media use, body image, self-confidence and happiness according to gender. There is no statistically significant difference between education levels and social media use, self-confidence and happiness. There is a statistically significant difference between education levels and body image. It was seen that the highest and lowest body image level individuals were graduate and associate degree students, respectively.