Eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve yaşam boyu öğrenme faaliyetlerine katılım engelleri
Lifelong learning tendencies and barriers to participation in lifelong learning activities of faculty of education students
  1. Tez No: 873943
  2. Yazar: MEHMET SERDAR GÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı;“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“Katılım Engelleri Ölçeği”kullanarak eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilim ve katılım düzeyleri arasındaki ilişkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda eğitim fakültesi öğrencilerinin eğilim ve katılım düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, algılanan gelir düzeyi, başarı düzeyi, barınma, anne-baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısı gibi sosyo-demografik değişkenlere göre nasıl farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada nicel araştrıma yöntemlerinden karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan 2500 eğitim fakültesi öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine bu evrenden %95 güven aralığında, %4 hata payı ile teadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 465 eğitim fakültesi öğrencisi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Gür-Erdoğan ve Arsal'ın (2016) geliştirdiği“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”(YBÖEÖ) ve Boylu, Günay ve Doğan (2016) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Katılım Engelleri Ölçeği-Genel”(KEÖ-G) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır: 1-Eğitim fakültesi öğrencilerinin eğilim düzeyleri arttıkça katılımlarının da arttığı saptanmıştır. 2- Eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilim düzeylerinin oldukça yüksek düzeyde, katılım düzeylerinin orta-düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. 3. Eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, demografik özelliklerden cinsiyet değişkeniyle karşılaştırıldığında,“kadın”eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri,“erkek”öğrencilere göre yüksek bulunmuştur. Başarı algısı değişkenine göre yüksek düzey başarı algısı olan eğitim fakültesi öğrencilerinin, orta düzey başarı algısı olanlara oranla, yaşam boyu öğrenme eğilimi düzeyi daha yüksek tespit edilmiştir. Baba eğitim düzeyi değişkeni incelendiğinde; babasının eğitim düzeyi ilköğretim olan eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilim düzeyleri, üniversite olanlara oranla daha yüksek çıkmıştır. Diğer yandan sınıf düzeyi, bölüm, algılanan gelir düzeyi, barınma şekilleri, anne eğitim düzeyi, kardeş sayısı gibi değişkenler açısından eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilim düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmamıştır. 4- Eğitim fakültesi öğrencilerinin katılım düzeyleri ile demoğrafik değişkenler karşılaştırıldığında; cinsiyet değişkenine göre, erkek eğitim fakültesi öğrencilerinin katılım düzeyleri kadınlara göre düşük çıkmıştır. Üniversite 1. sınıfta öğrenim gören eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme katılım düzeyleri 2. ve 3. ve 4. sınıflara oranla daha yüksek çıkmıştır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencilerinin katılım düzeyleri bütün bölümlere göre daha yüksek çıkmıştır. Algılanan gelir düzeyi düşük olan eğitim fakültesi öğrencilerinin katılım düzeyleri algılanan gelir düzeyi orta ve yüksek olanlara oranla daha düşük çıkmıştır. Başarı düzeyi algısı, barınma şekli, anne-baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısı değişkenlerine göre eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme katılım düzeyleri arasında anlamlı farklılığın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the relationship between education faculty students' lifelong learning tendency levels and lifelong learning participation levels using the“Lifelong Learning Tendencies Scale”and the“Barriers to Participation Scale.”Then, it was determined how education faculty students' participation levels and tendency levels differ in terms of gender, grade level, department, perceived income level, academic achievement level, accommodation, father's education level, mother's education level, and number of siblings. In the study, a comparative relational scanning model was used as the research method among quantitative research methods. The population of the study consisted of 2500 education faculty students studying at Sakarya University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consisted of 465 education faculty students selected by random sampling method with a 95% confidence interval and a 4% margin of error from this population. As data collection tools in the study, the“Lifelong Learning Tendencies Scale”(LLTS) developed by Gür-Erdoğan and Arsal (2016) and the“Barriers to Participation Scale-General”(BPS-G), whose Turkish adaptation was made by Boylu, Günay, and Doğan (2016), were used. In addition to these scales, a demographic information form consisting of gender, grade level, department, perceived income level, academic achievement level, accommodation, father's education level, mother's education level, and number of siblings information was used. The findings obtained in the study are as follows: 1. It was determined that the lifelong learning tendency levels of education faculty students are quite high, while their participation levels are at a moderate-low level. 2. It was found that as the tendency levels of education faculty students increase, their participation also increases. 3. When the lifelong learning tendencies of education faculty students was examined in terms of demographic variables; according to the gender variable, the lifelong learning tendencies of female education faculty students were found to be higher than those of male students. According to the perceived level of academic achievement variable, the lifelong learning tendency levels of education faculty students with a high level of academic achievement perception were found to be higher compared to those with a moderate level of academic achievement perception. According to the father's education level variable, the lifelong learning tendency levels of education faculty students whose fathers' education level is primary school were found to be higher compared to those whose fathers' education level is university. On the other hand, in terms of grade level, department, perceived income level, accommodation type, mother's education level, and number of siblings variables, it was determined that the lifelong learning tendency levels of education faculty students did not differ significantly. 4. When the participation levels of education faculty students were examined in terms of demographic variables; according to the gender variable, the participation levels of male education faculty students were found to be lower than those of females. The lifelong learning participation levels of education faculty students in the 1st grade were found to be higher compared to those in the 2nd, 3rd, and 4th grades. The participation levels of Guidance and Psychological Counseling department students were found to be higher compared to all other departments. The participation levels of education faculty students with low perceived income were found to be lower compared to those with moderate and high perceived income levels. According to the variables of academic achievement perception, accommodation type, father's education level, mother's education level, and number of siblings, it was determined that the lifelong learning participation levels of education faculty students did not differ significantly.