Tıp Fakültesi öğrencilerinde yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning tendencies and happiness in Medical students
- Tez No: 873067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OĞULLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Tıp fakültesi öğrencileri, uzun ve zorlu bir eğitim sürecindengeçerek, insan sağlığını koruma ve iyileştirme adına önemli bir görev üstlenirler. Busüreçte, sadece tıbbi bilgi ve becerileri değil, aynı zamanda yaşam boyu öğrenmebecerilerini de geliştirmeleri oldukça önemlidir. Yaşam boyu öğrenme, bireyin kendiöğrenme sürecini yönetebilmesi, yeni bilgi ve becerileri edinmeye açık olması ve buöğrenme sürecinden keyif almasıdır. Tıp gibi sürekli gelişen ve yenilenen bir alanda,yaşam boyu öğrenme becerilerinin gelişmiş olması, hekimlerin mesleki yetkinliklerinikorumalarına ve geliştirmelerine olanak sağlar. Bununla birlikte, öğrenme sürecininyanı sıra, tıp fakültesi öğrencilerinin ruh sağlığı ve mutluluğu da oldukça önemlidir.Bu bağlamda, bu tez çalışmasının amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin yaşam boyuöğrenme eğilimleri ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkininöğrencilerin akademik başarıları ve mesleki gelişimleri üzerindeki olası etkilerine ışıktutmaktır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.01.2024-30.04.2024 tarihleri arasında, dahiledilme kriterlerini karşılayan ve Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. 5. ve 6. sınıftabulunan 199 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yüz yüze yapılmıştır.Katılımcılara araştırmacı ve yönetici tarafından hazırlanan, literatür araştırması ileoluşturulmuş Sosyodemografik Veri Formu, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu(OMÖ-K) ve Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği (YBÖEÖ) uygulanmıştır.Bulgular: Çalışma sonucunda; katılımcıların OMÖ-K ortalama puanı 21,1olarak bulunmuştur. Katılımcıların yaşları ile OMÖ-K puanı arasında negatif yönlüdüşük/orta düzeyde korelasyon saptanmıştır. Katılımcıların cinsiyet, kaldığı yer veyaşadığı kişi değişkenleriyle OMÖ-K puanı arasında istatistiksel anlamlı bir ilişkisaptanmamıştır (p>0,05). YBÖEÖ toplam puan ortalaması 71,16 olarak bulunmuştur.Katılımcıların cinsiyet, yaş grubu, eğitim durumu, kaldığı yer ve yaşadığı kişideğişkenleriyle YBÖEÖ toplam puanı arasında istatistiksel anlamlı bir ilişkisaptanmamış olup (p>0,05), OMÖ-K puanı ile YBÖEÖ toplam puanı arasındadüşük/orta düzeyde pozitif yönde korelasyon saptandı. (p>0,01). Sonuç: Araştırma sonucunda tıp fakültesi öğrencilerinin hem mutlulukdüzeylerinin ölçek orta değerinden yüksek olduğu hem de yaşam boyu öğrenmeeğilimlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin yaşam boyuöğrenme eğilimleri ile mutluluk düzeylerinin düşük/orta düzeyde pozitif yöndekorelasyon gösterdiği bulunmuştur. Başka bir deyişle, yaşam boyu öğrenme eğilimiyüksek olan kişilerin, aynı zamanda daha mutlu bireyler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indroduction and Aim: Medical students undertake an important role inprotecting and improving human health through a long and challenging educationprocess. In this process, it is very important that they develop not only medicalknowledge and skills but also lifelong learning skills. Lifelong learning is the abilityto manage one's own learning process, to be open to acquiring new knowledge andskills, and to enjoy this learning process. In a field such as medicine, which isconstantly developing and renewing, the development of lifelong learning skillsenables physicians to maintain and improve their professional competencies.However, in addition to the learning process, the mental health and happiness ofmedical students is also very important. In this context, the aim of this thesis is toexamine the relationship between lifelong learning tendencies and happiness levels ofmedical students and to shed light on the possible effects of this relationship on theiracademic success and professional development.Materials and Methods: This study was conducted between 01.01.2024-30.04.2024 on 199 students who met the inclusion criteria and were in the 4th, 5th and6th grades of Hitit University Faculty of Medicine. Interviews were conducted face-to-face. The participants were administered the Sociodemographic Data Form, theOxford Happiness Questionnaire Short Form (OHQ-SF) and the Lifelong LearningScale (LLS), which were prepared by the researcher and the administrator.Results: As a result of the study, the mean score of the participants was foundto be 21.1. There was a negative low/moderate correlation between the age of theparticipants and the OHQ-SF score. There was no statistically significant correlationbetween the participants' gender, place of residence and person of residence variablesand the OHQ-SF score (p>0.05). The mean total score of the LLS was found to be71.16. There was no statistically significant correlation between the participants'gender, age group, educational status, place of residence, and person of residencevariables and the total score of the LLS (p>0.05), and a low/moderate positive correlation was found between the OHQ-SF score and the total score of the LLS(p>0.01).Conclusion: As a result of the study, it was determined that both the happinesslevels of the medical faculty students were higher than the middle value of the scaleand their lifelong learning tendencies were high. In addition, it was found that students'lifelong learning dispositions and happiness levels were positively correlated atlow/medium level. In other words, people with a high propensity for lifelong learningare also found to be happier individuals.