İnkontinansla ilişkili dermatitin önlenmesine ilişkin tutum ölçeği'nin türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the attitude towards the prevention of incontinence associated dermatitis instrument
- Tez No: 873949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, orjinal ismi“Attitude Towards the Prevention of Incontinence‐Associated Dermatitis Instrument (APrIAD)”olan“İnkontinansla İlişkili Dermatitin Önlenmesine İlişkin Tutum Ölçeği (İİDÖİTÖ)”nin Türkçe geçerliliğini ve güvenirliğini test etmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı vakıf üniversite hastanesinde, yatan hasta servislerinde ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan 496 hemşire, örneklemini ise hemşire olarak en az 1 yıllık deneyimi olan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 252 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtıcı Özellikleri Formu, İİDÖİTÖ ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak elde edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 28.0 ve Smart-PLS kullanıldı. Ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesinde doğrulayıcı faktör analizi ve PLS-SEM yöntemi uygulanarak yol analizi yapıldı. Modelde geçerlik ve güvenirlik kapsamında Cronbach's alpha (CA), Birleşik Güvenirlik (CR), Heterotrait-Monotrait Oranı (HTMT), Çıkarılan Ortalama Varyans (AVE), Varyans Artış Faktörü (VIF) değerleri incelendi. Anlamlılık düzeyi p0,05). Test-tekrar test yönteminde ilk uygulama ile 4 hafta sonra elde edilen puan arasında fark görülmedi (p>0,05).VIF değerleri 5'in altındaydı. Bu doğrultuda ölçeğin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir olduğu belirlendi. Sonuç olarak,“İİDÖİTÖ”nün Türkiye'de hemşire örnekleminde geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu bulundu. Ölçeğin gücünü ortaya koymaya yönelik daha geniş bir popülasyonla tekrar test edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to test the validity and reliability of the“Attitude Towards the Prevention of Incontinence-Associated Dermatitis Instrument (APrIAD)”in Turkish. The study population consisted of 496 nurses working in inpatient services and intensive care units at the foundation university hospital where the study was conducted, and the sample consisted of 252 nurses who had at least 1 year of experience as a nurse and volunteered to participate in the study. The data were obtained using the Nurse Descriptive Characteristics Form, APrIAD and General Self-Efficacy Scale (GSES). SPSS 28.0 and Smart-PLS were used for statistical analysis. To evaluate the validity and reliability, path analysis was performed by applying confirmatory factor analysis and the PLS-SEM method. Cronbach's alpha (CA), Composite Reliability (CR), Heterotrait-Monotrait Ratio (HTMT), Average Variance Extracted (AVE), Variance Increase Factor (VIF) values were examined within the scope of validity and reliability in the model. The significance level was accepted as p0.05). In the test-retest method, difference was seen between the first application and the score obtained 4 weeks later (p>0.05). VIF values were below 5. Accordingly, it was determined that the Turkish form of the scale was valid and reliable. As a result, it was found that the“APrIAD”was a valid and reliable scale for the Turkish nurses. Also, it is recommended that the scale be retested with a larger population to reveal its power.