İlköğretim öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi akademik başarıları derse karşı tutumları ve öğrenme yaklaşımları arasındaki ilişki
The relationship between primary school students' academic achievements in the social students course, their attitudes towards the course and their learning approaches
  1. Tez No: 873948
  2. Yazar: YUNUS EMRE NAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi akademik başarıları, derse karşı tutumları ve öğrenme yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modelidir. Araştırmada evren, Sakarya İli Ferizli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarında öğretim gören 5., 6., ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklemini de yine bu evren içinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 407 (218 kız+189 erkek) sağlıklı birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak ise;“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Bilgiler Tutum Ölçeği”ve“Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”ve akademik başarı düzeyi (Sosyal bilgiler II. Dönem I. yazılı notları, II. yazılı notları ve dönem sonu not ortalaması) kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde; bağımsız gruplar t-testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında katılımcıların akademik başarı puanlarında sınıf seviyesi, anne ve baba eğitim durumu ile yaşadığı yer; tutum puanlarında sınıf düzeyinde, öğrenme yaklaşımı puanlarında cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşadığı yer değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca akademik başarı ile öğrenme yaklaşımı arasında, akademik başarı ile tutum arasında, tutum ile öğrenme yaklaşımları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak tutum puanları arttıkça derin öğrenme yaklaşımının benimsendiği ve akademik başarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between elementary school students' academic achievement in social studies course, their attitudes towards the course and their learning approaches.“Relational survey model”was used as a method in the research. The population of the research consists of 5th, 6th, and 7th grade students studying in primary schools affiliated to Sakarya Province Ferizli District National Education Directorate. The sample consists of 407 (218 girls + 189 boys) healthy individuals selected by convenience sampling method from this population.“Personal Information Form”,“Social Studies Attitude Scale”and“Learning Approaches Scale”and academic achievement level (Social Studies II. Semester I. Written grades, II. Written grades and final grade average) were used as data collection tools. Independent groups t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis were used in statistical analysis. When the research findings were examined, significant differences were found in the academic achievement scores of the participants according to the variables of grade level, mother and father education status, and place of residence; in attitude scores according to grade level; and in learning approach scores according to gender, grade level, and place of residence. In addition, significant relationships were found between academic achievement and learning approach, between academic achievement and attitude, and between attitude and learning approaches. As a result, as attitude scores increase, deep learning approach is adopted and academic achievement increases.