Eğitim yöneticilerinin duygu durumları ile örgütsel mizahın ilişki düzeyi
The relationship level between educational administrators' emotional state and organizational humor
  1. Tez No: 873963
  2. Yazar: DOĞA ECE ÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİTREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, eğitim yöneticilerinin duygu durumları ile örgütsel mizah arasındaki ilişki düzeyini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi, basit ve tesadüfi örnekleme yoluyla seçilmiştir. Örneklem, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Denizli ilinin merkez ilçelerinde bulunan, farklı eğitim kademelerinde görev yapmakta olan 304 müdür ve müdür yardımcısından oluşmaktadır. Çalışmada, betimsel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada yöneticilerin cinsiyet, yaş, görev yapılan okul türü, meslekteki toplam hizmet yılı ve eğitim durumu hakkında bilgi toplamak üzere geliştirilmiş olan“Kişisel Bilgi Formu”, Tabak ve Yıldırım (2019) tarafından geliştirilmiş olan“Duygu Durumu Ölçeği”ve Ünsalan'ın (2016) doktora tez çalışmasında yer alan“Örgütsel Mizah Ölçeği”kullanılmıştır. Kişisel bilgi formundan ve ölçme araçlarından elde edilen verilerin tamamı SPSS 26.0 ile analiz edilmiştir. Çalışmada cinsiyet, görev yapılan okul türü ve eğitim durumu değişkenlerinden elde edilen veriler normal dağılım gösterdiğinden dolayı verilere T-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Yaş ve toplam hizmet yılı değişkenleri ise normal dağılım göstermediği için Kruskal-Wallis H Testi uygulanmıştır. Yapılan ANOVA testlerinin sonucunda anlamlı bir fark bulunduğu için farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla Post-Hoc Testlerden Games-Howell testi kullanılmıştır. Test sonuçları için anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Eğitim yöneticilerinin duygu durumları ile örgütsel mizah arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre eğitim yöneticilerinin olumlu duygu durumları (X=3,46) ve örgütsel mizah düzeyleri (X=3,64) yüksek düzey olarak bulunmuştur. Olumlu ve olumsuz duygu durumların yaşanma düzeyleri kadın yöneticilerde erkek yöneticilere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlara göre olumlu duygu durumlar, olumsuz duygu durumlar ve örgütsel mizah demografik özelliklerden eğitim durumu ve görev yapılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterirken; toplam hizmet yılı ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Cinsiyet değişkenine göre ise olumsuz duygu durumlar anlamlı bir farklılık gösterirken olumlu duygu durumlar ve örgütsel mizah anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Eğitim yöneticilerinin olumsuz duygu durumları ile örgütsel mizah arasında orta düzeyde negatif ve anlamlı ilişki vardır. Eğitim yöneticilerinin olumlu duygu durumları ile örgütsel mizah arasında ise orta düzeyde pozitif ve anlamlı ilişki vardır. Ayrıca örgütsel mizahın %31,24'ünün olumsuz duygu durumlardan, %15,13'ünün ise olumlu duygu durumlardan kaynaklanıyor olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim yöneticilerinin olumlu ve olumsuz duygu durumlarının örgütsel mizah algılarını ne düzeyde yordadığını belirlemek için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the level of relationship between the emotional states of educational administrators and organizational humor. The sample of the research was selected through simple and random sampling. The sample consists of 304 principals and assistant principals working at different educational levels of public schools in Denizli in the 2022-2023 academic year. In this study, the relational screening model, one of the descriptive research models was used. The“Personal Information Form”, developed to collect information about the managers' gender, age, grade of school where they work, total years of service in the profession and educational status was used in the research. Additionally, the“Mood Scale”developed by Tabak and Yıldırım (2019) and the“Organizational Humor Scale”in Unsalan's(2016) doctoral thesis were used. All data attained from the personal information form and measurement tools were analyzed with SPSS 26.0. In the study, T-test and ANOVA test were applied to the data since the data obtained from the variables of gender, type of school and educational status showed normal distribution. Since the variables of age and total years of service do not show a normal distribution, the Kruskal-Wallis H Test was applied. In order to detect the which groups caused the difference, in the result of the ANOVA test, the Games-Howell test which one of the Post-Hoc Tests was used. The significance level was taken as.05. for the test result. Pearson correlation analysis was carried out to detect the relationship between educational administrators' emotional states and organizational humor. According to the results of the research, educational administrators' positive emotional states (X=3.46) and organizational humor (X=3.64) levels were determined to be high. The levels of experiencing positive and negative emotional states were found to be higher in female managers than in male managers. According to the results collected from the data analysis, while positive emotional states, negative emotional states and organizational humor show significant differences according to the demographic characteristics such as educational status and type of school where they work variables; It does not show a significant difference according to total years of service and age variables. While negative emotional states show a significant difference according to the gender variable, positive emotional states and organizational humor do not show a significant difference. There is a moderately negative and significant relationship between educational administrators' negative emotional states and organizational humor. There is a moderately positive and significant relationship between educational administrators' positive emotional states and organizational humor. Additionally, it was concluded that 31.24% of organizational humor may stem from negative emotional states and 15.13% may stem from positive emotional states. Linear regression analysis was conducted to determine to what extent educational administrators' positive and negative emotional states predicted their perception of organizational humor.