Dindarlık, benlik saygısı, yaşam doyumu arasındaki ilişki üzerine bir araştırma: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
A research on the relationship between religiosity, self-esteem and life satisfaction: the case of Süleyman Demirel University
- Tez No: 873972
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi'nde eğitim alan lisans öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 183 erkek 345 kadın olmak üzere 528 kişi katılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde tamamlanmıştır. Çalışmada dindarlık, benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışmada dindarlığın alt boyutlarından prososyal dindarlık ile yaşam doyumu arasında anlamlı pozitif, benlik saygısı ile yaşam doyumu arasında yine anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Yapısal eşitlik modelinde dindarlık alt boyutlarından Allah ile kurulan ilişki ile benlik saygısı ve yaşam doyumu arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Yine dindarlığın prosoyal dindarlık alt boyutu ile benlik saygısı arasında bir ilişki olmadığı çalışmada elde edilen diğer bir bulgudur. Çalışmada ayrıca değişkenler arasındaki ilişki cinsiyete göre de irdelenmiş olup kadın katılımcıların sonuçlarının model ile uyumlu olduğu, buna karşın erkek katılımcıların kadınlardan farklı olarak dindarlığın güç ve güven kaynağı olarak Tanrı ile ilişki alt boyutunun benlik saygısını negatif yönde anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak kadın katılımcılarda dindarlığın her iki alt boyutunun da erkek katılımcılardan daha güçlü olduğu, katılımcıların kendi öz dindarlık düzeyi algıları ile ölçülen dindarlık düzeyleri arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğu, katılımcılar arasında en çok yaşam doyumunun kendisini çok dindar olarak görenler içinde ölçüldüğü, benlik saygısı ile katılımcıların göreli dindarlık düzeyleri arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı çalışmada elde edilen diğer bulgulardır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with undergraduate students studying at Süleyman Demirel University. A total of 528 people, 183 males and 345 females, participated in the study. The research was completed in the 2023-2024 academic year. The study examined the relationship between religiosity, self-esteem and life satisfaction. In the study, a significant positive relationship was found between prosocial religiosity and life satisfaction and a significant positive relationship was found between self-esteem and life satisfaction. In the structural equation model, it was observed that there was no relationship between the relationship with God, one of the sub-dimensions of religiosity, and self-esteem and life satisfaction. Another finding of the study was that there was no relationship between the prosocial religiosity sub-dimension of religiosity and self-esteem. In the study, the relationship between the variables was also examined according to gender, and it was found that the results of female participants were consistent with the model, whereas the relationship with God as a source of power and trust sub-dimension of religiosity had a negative significant effect on self-esteem in male participants. Finally, the other findings of the study were that both sub-dimensions of religiosity were stronger in female participants than male participants, there was a significant positive relationship between the participants' self-perception of religiosity level and measured religiosity levels, the highest life satisfaction among the participants was measured among those who considered themselves very religious, and there was no significant relationship between self-esteem and the relative religiosity levels of the participants.