Erişkinlerde putresin ve galanin seviyelerinin obez ve diyabetik obez gruplara bağlı değişiminin saptanması
Determination of the changes in putrescine and galanin levels in adults depending on obese and diabetic obese groups
  1. Tez No: 873973
  2. Yazar: HANİFE DÖNE ÇİMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanan obezite çeşitli sağlık risklerine sebep olan bir sağlık durumudur. Dünya genelinde obezite görülme sıklığının 1900'lü yıllardan itibaren hızla artması sonucuyla DSÖ, obeziteyi evrensel bir salgın olarak tanımıştır. Obezitenin fizyolojik ve psikolojik olarak vücutta pek çok etkisi olmaktadır. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar, kas-iskelet sistemi hastalıkları, kanser türleri gibi pek çok hastalıkla birlikte diyabet görülme riskini de arttırmaktadır. Diyabet de obezite gibi pek çok sağlık problemlerine yol açan, vücutta yeterince insülin üretilememesi veya üretilen insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu ortaya çıkan bir kronik hastalıktır. Obezite ve diyabetin vücut biyokimyası üzerinde de önemli etkileri olmakta, biyokimyasal yolakların işleyişinde farklılıklara neden olabilmektedir. Vücutta sentezlenebilen biyomoleküllerden olan galanin adlı nöropeptid ve putresin adlı poliaminin, özellikle enerji metabolizması olmak üzere vücutta pek çok önemli görevi olduğu bilinmektedir. Yine bu biyomoleküllerin obezite ve diyabetle de ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Biz de bu çalışmamızda obez, diyabetik obez ve sağlıklı gruplarda serum putresin ve galanin düzeylerini karşılaştırmayı ve rutin biyokimyasal parametrelerle arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmada 25 obez, 25 diyabet tanısı almış obez ve 25 sağlıklı kontrol grubunda serum putresin ve galanin düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Çalışma sonucunda serum putresin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla obez ve diyabetli obez gruplarında daha yüksek bulunmuştur. Serum galanin düzeyleri obez, diyabetli obez ve kontrol grupları için karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmuş ancak gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Sonuç olarak putresin ve galanin parametrelerinin obezite ve tip 2 diyabet gelişimiyle ilişkisi olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu ilişkinin daha detaylı incelenebilmesi ve ileride obezite tanı ve tedavisine katkı sağlayabilecek bir yöntem geliştirilebilmesi için bu konuda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity, defined by the World Health Organization (WHO) as abnormal or excessive fat accumulation, is a health condition that causes various health risks. As a result of the rapid increase in the prevalence of obesity worldwide since the 1900s, WHO has recognized obesity as a universal epidemic. Obesity has many physiological and psychological effects on the body. It also increases the risk of diabetes along with many diseases such as cardiovascular diseases, musculoskeletal system diseases, and cancer types. Diabetes is a chronic disease that causes many health problems such as obesity and occurs as a result of not producing enough insulin in the body or not being able to use the insulin produced effectively. Obesity and diabetes also have significant effects on body biochemistry and may cause differences in the functioning of biochemical pathways. It is known that neuropeptide galanin and polyamine putrescine, which are biomolecules that can be synthesized in the body, have many important functions in the body, especially in energy metabolism. Studies have also been conducted showing that these biomolecules are also associated with obesity and diabetes. In this study, we aimed to compare serum putrescine and galanin levels in obese, diabetic obese and healthy groups and to investigate the relationship between them and routine biochemical parameters. In the study, serum putrescine and galanin levels were measured by ELISA method in 25 obese, 25 obese people diagnosed with diabetes and 25 healthy control groups. As a result of the study, serum putrescine levels were found to be higher in the obese and diabetic obese groups compared to the control group. A significant difference was found when serum galanin levels were compared for the obese, obese with diabetes and control groups, but no significant result was found when the groups were compared among themselves. As a result, it was concluded that putrescine and galanin parameters may be related to the development of obesity and type 2 diabetes. More studies are needed on this subject to examine this relationship in more detail and to develop a method that can contribute to the diagnosis and treatment of obesity in the future.