Farklı orta öğretim öğrencilerinde dindarlık ile benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of relationship between religiosity and self esteem among students in different secondary schools
- Tez No: 226830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, orta öğretim öğrencileri arasında dindarlıkla benlik saygısı arasında bir ilişki olup olmadığını ve bu iki değişkenle bazı demografik değişenler arasındaki ilişkiyi tespit etmektirAraştırmanın örneklemini İzmir ilinde bulunan Fen Lisesinden 158, İlkkurşun Lisesinden 142, İmam Hatip Lisesinden 130, Karataş Lisesinden 88, Özel Yamanlar Lisesinden 37 öğrenci olmak üzere 555 orta öğretim öğrencisi oluşturmaktadır. Bu örneklem grubunun 263'ü kız, 282'si erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerden 10'u ise cinsiyetini belirtmemiştir. Örneklemin yaş ortalaması 16,46'dır (yaş aralığı 14-20).Veri toplama aracı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından geliştirilen 97 maddeden oluşan Dini Hayat Ölçeği ve Çuhadaroğlu tarafından Türkçeye çevrilmiş olan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği tek bir formda birleştirilerek uygulanmıştır.Elde edilen bulgular dindarlık değişkeni ile benlik saygısı (r= -.00) arasında anlamlı bir korelasyonun olmadığını göstermiştir (p>.05). Aynı şekilde dindarlık değişkeni ile cinsiyet (r= -.05) değişkeni arasında da anlamlı bir korelasyonun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study?s purpose is to determine whether there is a relationship between religiosity and self esteem among students in different secondary schools and also what kind of relationship is present between these two variables and some other demographical variables.The subjects of this study are the following students within the borders of the Province of Izmir: 158 students from a high-school for natural sciences, 142 students from the ?İlkkursun High-School?, 130 students from a vocational high-school for Islamic professions, 88 students from the ?Karatas High-School?, 37 students from the ?Private Yamanlar High-School? which makes 555 middle school students in total. 263 of these subjects were girls and 282 were boys whereas 10 students did not mention their gender. The subjects? average age was 16.46 (ages were between 14 and 20).The following two scales were used in a combined method as data collecting instruments: The ?Religious Life Scale? which consists of 97 articles and which was developed by the academic personnel of Dokuz Eylül University, Faculty of Theology, Department of ?Psychology of Religion? as well as the ?Rosenberg Self-Esteem Scale? which was translated into Turkish by Cuhadaroğlu.The obtained findings indicate that there is no significant correlation (r= -.00) between the variables ?religiosity? and ?self esteem? (p>.05). The same applies for the correlation between the variables ?religiosity? and ?gender? (r= -.05).