Yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları ve bakım verici rollerine ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of intensive care nurses' attitudes towards care behaviors and caregiver roles
- Tez No: 873971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE NİLAY GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışları ve bakım verici rollerine ilişkin tutumları değerlendirilmiştir. Çalışmanın başlayabilmesi için kullanılan ölçeklerin sahiplerinden e-posta aracılığıyla izin alınmıştır. Fenerbahçe Üniversitesi etik kurulundan onay alınmıştır. Çalışmanın yapıldığı kurumdan izin ve katılımcılardan onay alınmıştır. Araştırma İstanbul'da bulunan özel bir hastane gurubu bünyesinde Mart 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında 191 yoğun bakım hemşiresi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan 'Hemşire Tanımlayıcı Formu', ''BDÖ-24(Bakım Davranışları Ölçeği)'' ve ''HBRTÖ (Hemşirelerin Bakım Verici Rolüne İlişkin Tutum Ölçeği)'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında onam formu, hemşire tanıtım ve bilgi formu ve ölçekler Google form şeklinde hemşirelerle paylaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Araştırmamızda hemşirelerin bakım davranışları ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 5,464±0,488 ve hemşirelerin bakım verici rolüne ilişkin tutum ölçeği toplam puan ortalaması 4,393±0,606 olarak bulunmuştur. Bakım davranışları ölçeği toplam puanı ve alt boyut puan ortalamaları ile hemşirelerin bakım verici rolüne ilişkin tutum ölçeği toplam puanı ve alt boyut puan ortalamaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmada hemşirelerin bakım davranışları iyi düzeyde olduğu ve bakım verici rollerine ilişkin tutumlarının artmasıyla bakım davranışlarının da arttığı görülmüştür. Sonuç olarak hemşirelere tutumlarını olumlu yönde etkileyecek hizmet içi eğitimlerin planlanması ve sonrasında bakım davranışlarının tekrar değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, intensive care nurses' attitudes towards caregiver behaviors and caregiver roles were evaluated. Permission was obtained via e-mail from the owners of the scales used to start the study. Approval has been obtained from the ethics committee of Fenerbahçe University. Permission was obtained from the institution where the study was conducted, and approval was obtained from the participants. The research was carried out on 191 intensive care nurses between March 2023 and May 2023 within a private hospital group in İstanbul. The data were collected using the“Nurse Descriptive Form”,“CBS-24 (Caring Behaviors Scale)”and“NASRCR (Nurses' Attitude Scale Regarding the Caregiver Role)”prepared by the researcher. In the collection of data, consent form, nurse introduction and information form and scales were shared with nurses in the form of Google form. The data obtained from the study were evaluated in computer environment through SPSS 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the nurses participating in the study and mean standard deviation statistics were used to examine the scale. Kurtosis and Skewness values were examined to determine whether the research variables were normally distributed. In our study th mean total score of the nurses from Caring Behaviors Scale was 464±0.488 and the mean total score of Nurses' Attitude Scale Regarding the Caregiver Role was 4,393±0.606. A significant positive correlation was found between the Caring Behaviors Scale total score and sub-dimensions. In the study, it was observed that nurses' care behaviors were at a good level and their care behaviors. Increased with the increase in their attitudes towards caregiver roles. As a result, it is recommended to plan in-service trainings that will positively affect nurses' attitudes and then re-evaluate their care behaviors.