Türk ceza kanununda dava zamanaşımı
Statute of limitationsfor litigation in the turkish penal code
- Tez No: 873999
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ceza yargılamasında suçluların cezalandırılması ile bozulan toplumsal düzenin yeniden sağlanması amaçlanır. Dava zamanaşımı ise devletin cezalandırma hakkının sona ermesi sonucunu doğurur. Milli hukukumuzda dava zamanaşımı kurumu Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bunun yanında bazı özel ceza kanunları da zamanaşımına ilişkin düzenlemeler içermektedir. Her suçun toplum üzerindeki etkisi aynı nitelikte değildir. Bu nedenle farklı nitelik ve ağırlıktaki suçlar için kanunda öngörülen zamanaşımı süresi eşit değildir. Ağırlığı nazara alınarak bazı suçlar kanun koyucu tarafından dava zamanaşımının kapsamı dışında tutulmuştur. Dava zamanaşımı şartları oluşması halinde ortaya çıkan sonuçların etki ve önemi karşısında bu kurum incelenmeye değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In criminal proceedings, it is aimed to restore the social order that has been disrupted by punishing the criminals. The statute of limitations for litigation results in the termination of the state's right to punishment. In our national law, the statute of limitations is regulated in the Turkish Criminal Code. In addition, some special criminal laws contain regulations on the statute of limitations. The impact of every crime on society is not of the same nature. Therefore, the statute of limitations stipulated in the law for offenses of different nature and gravity is not equal. Considering its impact on the social order, some crimes were excluded by the legislator from the scope of the statute of limitations. This institution was found worthy of examination in the face of the impact and importance of the consequences arising in the event of the statute of limitations in the case.