Une illusion technologique dans un village Turc : Le caractère fardant du discours et dispositif technologique dans un projet de « Village Intelligent »
Bir Türk köyünde teknolojik bir yanılsama: 'Akıllı Köy' projesinde söylemin ve teknolojik düzeneklerin aldatıcı niteliği
  1. Tez No: 874013
  2. Yazar: CEREN TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Akıllı Köy konsepti, geleneksel köy yaşamının, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanıldığı uygulamalarla donatıldığı bir kırsal yaşam modelidir. Akıllı Köyler, tarım ve hayvancılığı akıllı sistemlerle yeniden örgütleyerek kırsal alanlarda mevcut yaşam standartlarını iyileştirmeyi ve sürdürülebilirliği sağlamayı hedefler. Yaşam standartlarının iyileştirilmesi, mevcut yaşam standartlarının değişime uğraması anlamına gelmektedir. Bu değişim, sosyal ilişkilerde meydana gelebilecek değişimin de habercisi niteliğindedir. Nitekim uygulanan tekniğin başarısı, toplumsal kabul ile doğrudan ilişkilidir ve teknoloji, yalnızca makine ve sistemlerin fiziksel işleyişini içeren teknik anlamda değil, toplumsal bağlamda da değerlendirilmelidir. Söz konusu çalışma, teknolojik uygulamaları, salt teknik birer uygulama olmalarının ötesinde, sosyo-kültürel boyuta nasıl yansıyabileceğini Türkiye'de uygulanan ilk Akıllı Köy Projesi üzerinden ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Smart Village concept is a rural life model where traditional village life is equipped with applications using information and communication technologies. Smart Villages aim to improve existing living standards in rural areas and ensure sustainability by reorganizing agriculture and animal husbandry with smart systems. Improving living standards means changing existing living standards. This change is also a precursor to changes in social relations. Indeed, the success of the applied technique is directly related to social acceptance, and technology should be considered not only in the technical sense, which includes the physical functioning of machines and systems, but also in the social context. This study aims to examine how technological applications, beyond being purely technical applications, can be reflected in the socio-cultural dimension through the first Smart Village Project implemented in Turkey.