Küçük işletmelerin dijital satış platformlarından memnuniyet düzeyi: Nitel bir araştırma
Satisfaction level of small businesses with digital sales platforms: A qualitative study
  1. Tez No: 874019
  2. Yazar: ASİYE KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin giderek artması ile değişen tüketim alışkanlıkları e-ticaret kavramını ticari ilişkilerin merkezine almıştır. Geleneksel alışveriş ortamının yerini dijital alanlara bırakması ile tüketiciler için hızlı ve pratik bir alışveriş deneyimi sunan e-ticaret işletmeler için giderek daha önemli hale gelmiştir. İşletmeler e- ticaret sayesinde düşük sermaye ve az sayıda çalışan ile daha fazla tüketiciye ulaşma imkânı yakalamışlardır. Bu çalışmanın amacı, satışta kullanılan dijital uygulamaların küçük işletmeler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada, Gaziantep Karataş mahallesinde faaliyet gösteren ve dijital alışveriş platformları ile çalışan 14 küçük gıda işletmesi ile nitel araştırma yöntemi olan yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda küçük işletmelerin e-ticaret ile ilgili beklentilerinin genellikle olumlu yönde olduğu, işletmenin gelişmesi ve rekabet ortamına uyum sağlayıp daha kaliteli ürün ve hizmet sunması için dijital alışveriş platformlarının kullanılmasının etkili ve önemli olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan söz konusu dijital uygulamalar için ödenen komisyon tutarlarının, kurye maliyetlerinin ve haksız yapılan müşteri yorumlarının işletmeleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, changing consumption habits with the increasing digitalization have placed the concept of e-commerce at the center of commercial relations. As the traditional shopping environment has been replaced by digital areas, e-commerce, which offers a fast and practical shopping experience for consumers, has become increasingly important for businesses. With e-commerce, businesses have the opportunity to reach more consumers with low capital and a small number of employees. The purpose of this study is to investigate the effects of digital applications used in sales on small businesses. In the research, interviews were conducted with 14 small food businesses operating in Gaziantep Karataş neighborhood and working with digital shopping platforms using the structured interview technique, which is a qualitative research method. As a result of the research, it has been determined that the expectations of small businesses regarding e-commerce are generally positive and that the use of digital shopping platforms is effective and important for the development of the business and for adapting to the competitive environment and providing better quality products and services. On the other hand, it has been observed that the commission amounts paid for these digital applications, shipping costs and unfair customer reviews have a negative impact on businesses.