Çağdaş dönemde Hz. İsa'nın doğumuna ve mucizelerine dair görüşler
Views on the birth of Jesus and his miracles in the contemporary period
  1. Tez No: 874021
  2. Yazar: MEHMET AKİF DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanlık tarihi boyunca emir ve yasakların insanlara ulaştırılması için birçok peygamber gönderilmiştir. Hz. İsa da bu peygamberlerden birisidir. Doğumundan başlayarak birçok mucizeye mazhar olmuştur. Bu mucizelerden ilki onun doğumudur. Bu çalışma Hz. İsa'nın doğumuna ve mucizelerine dair ağırlıklı olarak çağdaş dönemde yapılan yorumları ele almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde klasik kaynaklara göre Hz. İsa'nın doğumu ve mucizeleri tetkik edilmektedir. Bu bağlamda doğum olayı ile doğrudan ilgisi olması sebebiyle Hz. İsa'nın annesi Hz. Meryem, onun ailesi ve bazı üstün özellikleri üzerinde kısaca durulmaktadır. İkinci bölümde Çağdaş kaynaklara göre Hz. İsa'nın doğumuna ve mucizelerine dair görüşler incelenmektedir. Bu kapsamda Hz. İsa'nın doğumu ve mucizelerinin yanı sıra onun kelime ve Allah'tan bir ruh olmasının manası gibi tali hususlarda çağdaş dönemde ortaya çıkan görüşler ve bunların arka planı tespit edilmektedir. Sonuç bölümünde ise bahsi geçen konuda elde edilen veriler ve tespitler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, many prophets have been sent to convey orders and prohibitions to people. Jesus is one of these prophets. He has been the recipient of many miracles since his birth. The first of these miracles is his birth. This study deals with the interpretations made mainly in the contemporary period about the birth of Jesus and his miracles. In the first part of the study, the birth and miracles of Jesus are examined according to classical sources. In this context, Mary, the mother of Jesus, her family and some of her outstanding characteristics are briefly emphasized, as they are directly related to the birth event. In the second part, views on the birth of Jesus and his miracles are examined according to contemporary sources. In this context, the views that emerged in the contemporary period on secondary issues such as the birth of Jesus and his miracles, as well as the meaning of his word and being a spirit from God, and their background are determined. In the conclusion section, the data and findings obtained on the subject in question are evaluated.