2003 -2023 yıllar arası türkiye tarım sektöründe temel politika değişiklikleri
Basic policy changes in Türkiye's agricultural sector between 2003 and 2023
  1. Tez No: 874030
  2. Yazar: FİKRET ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarım, insanın temel beslenme ihtiyacını giderek aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Ülkenin ekonomik büyümesinde ve kalkınmasında önemli bir yere sahip olan tarım sektörü desteklemeler ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Tarımda desteklemeler, tarımın gelir düzeyini arttırarak üretim artışı ve verimliliği yükseltmeyi amaçlamaktadır. Tarımsal desteklemelerde farklı destekleme araçları uygulanmaktadır. Türkiye'de tarımsal destekleme politikaları 2001 yılı öncesinde kredi desteği, pazar fiyatı ve girdi desteğine yönelik destekleme verilerek ilerlemiştir. 2001 yılının da uygulamaya başlanan Tarım Reform Uygulama Projesi itibari ile doğrudan gelir destekleri ile üretimde artış beklenmiştir. Fakat yeni destekleme politikası başlangıçta beklenin altında kalmıştır. Bu çalışmanın amacı tarım sektörünün önemini ele alarak Türkiye'de uygulanan tarım desteklemeleri ve politikalarını değerlendirip ampirik testler ile incelemeye alınmıştır. Çalışmamızda, 2000 yılından günümüze kadar Türkiye'de tarımsal destekleme politikasında değişimler mevsimsellikten arındırılarak, Philips Perron, Genişletilmiş Dickey Fuller, Zivot Birim Kök testine tabi tutulmuştur. Diğer yandan ADRL testi ile desteklenmiştir. Çalışma sonucunda ise Türkiye tarım sektörünün payı toplam ulusal ürün içindeki payı giderek azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture meets people's basic nutritional needs and also contributes to the country's economy. The agricultural sector, which has an important place in the economic growth and development of the country, has been tried to be developed with supports. Support in agriculture aims to increase production and productivity by increasing the income level of agriculture. Different support tools are applied in agricultural support. Agricultural support policies in Turkey progressed before 2001 by providing credit support, market price and input support. As of the Agricultural Reform Implementation Project, which started to be implemented in 2001, an increase in production was expected with direct income supports. However, the new support policy was initially below expectations. The aim of this study is to discuss the importance of the agricultural sector, evaluate the agricultural supports and policies implemented in Turkey and examine them with empirical tests. In our study, changes in agricultural support policy in Turkey from 2000 to the present were seasonally adjusted and subjected to Philips Perron, Extended Dickey Fuller, Zivot Unit Root test. On the other hand, it was supported by the ADRL test. As a result of the study, the share of the Turkish agricultural sector in the total national product has gradually decreased.