Sivil toplumda gönüllü gençlerin afet bilinci algı düzeylerinin incelenmesi: Anda Derneği örneği
Investigation of disaster awareness perception levels of volunteeryouth in civil society: The case of Anda Association
- Tez No: 874031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada, sivil toplumda gönüllü gençlerin afet bilinci algı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada Dikmenli ve ark. (2018)' nın geliştirdiği Cronbach Alpha güvenirlik testi ,72 olan ''Afet Bilinci Algı Ölçeği'' kullanılmış ve ilişkisel tarama modeli çalışmada kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini sivil toplum kuruluşlarında gönüllü gençler oluştururken araştırmanın örneklemini ise ANDA Derneği'nin alt birimi olan Genç Anda'da gönüllü olan 18-29 yaş arası 146 genç gönüllü oluşturmaktadır. Verilerin analiz aşamasında SPSS 27 programından yararlanılmış ve anlamlılık seviyesi .05 olarak alınmıştır. Araştırmadaki bağımsız değişkenlerden cinsiyet, istihdamda bulunma durumu, afet temalı etkinliğe katılım durumu, afet içerikli eğitim almış olma durumu, bir afet tatbikatına katılım durumu, afet ve acil durum çantası bulundurma durumu, afete maruz kalma deneyimi, bir yakının afete maruz kalma deneyimi ve bir afet sonrasında afet bölgesinde gönüllü faaliyetlerde bulunma durumu değişkenleri bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmadaki ikiden fazla kategoriden oluşan bağımsız değişkenlerden yaş aralığı, eğitim durumu, gelir düzeyi, yaşanılan ortam, anne mezuniyet durumu, baba mezuniyet durumu, aile gelir düzeyi, ikamet edilen ilin bulunduğu coğrafi bölge, gönüllülük süresi değişkenleri ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda katılımcıların afet bilinci algı düzeyleri ile yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, baba mezuniyet durumu, anne mezuniyet durumu, aile gelir düzeyi, gönüllülük süresi, afet temalı etkinliklere katılım durumu, afet ile ilgili eğitim alma durumu, bir afet tatbikatına katılım durumu, afet ve acil durum çantası bulundurma ve bir afet bölgesinde gönüllü faaliyette bulunma arasında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the disaster awareness perception levels of young volunteers in civil society according to various variables. In the study, the“Disaster Awareness Perception Scale”developed by Dikmenli et al. (2018), which has a Cronbach Alpha reliability test of .72, was used and the relational survey model was used in the study. While the population of the study consists of young volunteers in non-governmental organizations, the sample of the study consists of 146 young volunteers between the ages of 18-29 who volunteer in Young Anda, a sub-unit of ANDA Association. SPSS 27 program was used to analyze the data and the significance level was taken as .05. Among the independent variables in the study, gender, employment status, participation in a disaster-themed activity, participation in a disaster-themed activity, participation in a disaster training, participation in a disaster drill, having a disaster and emergency kit, disaster exposure experience, a relative's disaster exposure experience, and volunteer activities in the disaster area after a disaster were analyzed by independent sample t-test. Among the independent variables consisting of more than two categories, age range, educational level, income level, living environment, mother's graduation status, father's graduation status, family income level, geographical region of the province of residence, and duration of volunteering were analyzed by one-way analysis of variance (ANOVA). As a result of the analyses, a significant difference was found between the disaster awareness perception levels of the participants and age, education level, income level, mother's graduation status, father's graduation status, family income level, volunteering period, participation in disaster-themed activities, receiving disaster-related training, participation in a disaster drill, having a disaster and emergency kit, and volunteering in a disaster area.