Ortaokul öğrencilerinin medya okuryazarlık düzeylerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research on the improvement of media literacy levels of secondary school students
- Tez No: 874046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇARKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Medya okuryazarlık becerisi çağımızda her yönden medya iletileri ile kuşatılan bireylere kazandırılması gereken temel beceriler içerisinde yer almaktadır. Ortaokul seviyesinde gerçekleştirilecek medya okuryazarlık öğretimi medya mesajlarını eleştirel bir yaklaşımla ele alan, sorgulayan ve araştıran bireyler yetiştirmeye yönelik önemli bir adımdır. Bu araştırmada 6. sınıf öğrencilerinin medya okuryazarlık düzeylerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada eylem araştırması modeli kullanılmıştır. Alanyazın kapsamında medya okuryazarlık becerilerini kazandırmaya yönelik etkinliklerden oluşan paket program hazırlanmıştır. Uygulama süreci 12 haftayı kapsar şekilde planlanmıştır. Uygulama haftada 2 ders saati olarak amaçlı örnekleme yoluyla seçilen bir çalışma grubunda gerçekleştirilmiştir. İlgili çalışma grubu Gaziantep ili Şahinbey ilçesine bağlı bir ortaokulda yer almaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan öğrenci günlükleri, görüşme formu, araştırmacı günlüğü ve öğrenci etkinlik dosyaları ile elde edilen nitel verilerin içerik analizi yapılmıştır. Öğrencilerin medya okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla uygulanan Medya Okuryazarlık Düzey Belirleme Ölçeği ön test-son test verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda gerçekleştirilen uygulama sürecinin öğrencilerin medya okuryazarlık düzeylerini artırdığı, medya iletilerine yönelik eleştirel yaklaşım becerisi kazandırdığı, uygulamanın öğrenciler tarafından beğenildiği ve özgün bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media literacy skills are among the basic skills that need to be acquired by individuals who are surrounded by media messages from every aspect in our age. Media literacy education to be carried out at secondary school level, it is an important step towards raising individuals who critically approach, question and investigate media messages. This research aimed to improve the media literacy levels of 6th grade students. For this purpose, action research model was used in this study. Within the scope of the literature, a package program consisting of activities to gain media literacy skills has been prepared. The implementation process is planned to cover 12 weeks. The application was carried out in a study group selected through purposeful sampling for 2 lesson hours per week. The relevant study group is located in a secondary school in Şahinbey district of Gaziantep province. In the study, content analysis was conducted on the qualitative data obtained through student diaries, interview forms, researcher diaries and student activity files used as data collection tools. Pre-test and post-test data of the Media Literacy Level Determination Scale, which was applied to determine the media literacy levels of the students, were analyzed with the SPSS program. As a result of the research, it was seen that the application process increased the students' media literacy levels and provided them with critical approach skills towards media messages. Additionally, it was determined that the application was liked by the students and found to be original.