Deneysel geliştirilen desen tasarımlarının ileri teknolojik sistemler ile seramik yüzeylere uygulanması: Bir koleksiyon
Application of experimentally developed pattern designs on ceramic surfaces with advanced technological systems: A collection
  1. Tez No: 874049
  2. Yazar: CEYDA SIKI
  3. Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, endüstriyel seramik karo yüzeyine deneysel olarak geliştirilen desenler doğrultusunda çalışmalar yapılması temelinde sanatın deneyselleştirilmesidir. Deneysellik, uygulayıcısının farklı malzemeler, formlar, süreçler ve teknolojiler ile araştırma ve keşifler yapması anlamına gelmekte olup daha yaratıcı, yenilikçi ve özgün çözümler sunarak sıra dışı fikirlerin keşfedilmesini mümkün kılmaktadır. Araştırma kapsamında seramik malzeme yüzeylerine yönelik deneysel tasarım geliştirme, teknolojik gelişmeler perspektifinde tasarım çalışmalarının geliştirilmesi ve uygulanması temelinde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda“Deneysel Geliştirilen Desen Tasarımlarının İleri Teknolojik Sistemler ile Seramik Yüzeylere Uygulanması: Bir Koleksiyon”adlı çalışma, deneysellik kavramının yaratıcı ve özgün üretimleri ortaya çıkarabilme becerisini geliştirmesini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Bu sürecin ele alınması; seramik sektöründe kullanılan ileri teknolojik sistemlerden olan temassız baskı olarak dijital dekorasyon teknolojileriyle (inkjet baskı teknolojisi ve lazer teknolojisi), seramik yüzeylerde çeşitlilik ve özgünlük sağlamak amacıyla deneysel bir yaklaşım sunması açısından önemlidir. Bu çalışma, deneysel tasarım araştırma ve uygulama süreçleri ile seramik malzemelerdeki yüzey deseni odaklı çeşitli parametreleri ele almakta ve bir arşiv oluşturmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma deneysellik ve dijital dekorasyon teknolojileri arasındaki ilişkiyi hem kavramsal hem de teknik olarak ele alarak, güncel bir kaynak sunmayı ve görsel bir arşiv oluşturarak alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmalar doğrultusunda deneysellik kavaramı temelinde seramik uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is the experimentalization of art on the basis of experimentally developed patterns on the surface of industrial ceramic tiles. Experimentation means that the practitioner conducts research and discoveries with different materials, forms, processes and technologies and makes it possible to discover extraordinary ideas by offering more creative, innovative and original solutions. Within the scope of the research, experimental design development for ceramic material surfaces was carried out on the basis of the development and implementation of design studies in the perspective of technological developments. In this context, the study titled“Application of Experimentally Developed Pattern Designs on Ceramic Surfaces with Advanced Technological Systems: A Collection”was conducted in order to emphasize the concept of experimentation to develop the ability to reveal creative and original productions. Addressing this process is important in terms of presenting an experimental approach to provide diversity and originality on ceramic surfaces with digital decoration technologies (inkjet printing technology and laser technology) as non-contact printing, which are among the advanced technological systems used in the ceramic industry. This study aims to create an archive of experimental design research and application processes and various parameters focused on surface patterning in ceramic materials. As a result, this study aims to contribute to the field by addressing the relationship between experimentation and digital decoration technologies both conceptually and technically, providing an up-to-date resource and creating a visual archive. In line with the research, ceramic applications were made on the basis of the concept of experimentation.