Milli Eğitim Bakanlığı projelerinin okullarda uygulanmasına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
Issues and solution proposals related to the implementation of the Ministry of National Education projects in schools
- Tez No: 874050
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı Anadolu liselerinde ve meslek liselerinde görev yapmakta olan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin MEB projelerinin okullarda uygulanmasında yaşadıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini tespit etmektir. Nitel yöntemle dizayn edilen araştırmada fenomenoloji (olgubilim) deseni ve amaçlı ve maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Manisa ili merkezi ve Manisa ilinin Turgutlu ilçesindeki Anadolu liseleri ve meslek liselerinde görev yapan öğretmenler ve okul yöneticilerinden oluşmaktadır. Çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında 6 Anadolu lisesi ve 6 meslek lisesi olmak üzere 12 lisede görev yapan 22'si öğretmen, 18'i okul yöneticisi olmak üzere 40 eğitimci oluşturmaktadır. Veri toplamada 7 adet açık uçlu sorudan oluşan MEB projelerinin okullarda uygulanmasına ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde, çalışma grubunda bulunan eğitimcilerin görüşme formundaki sorulara vermiş oldukları cevaplar içerik analizine tabi tutularak sorun alanları, frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre MEB projelerinin uygulanmasında sıklıkla yaşanan sorunlar; öğretmen ve öğrencinin isteksizliği, hizmet içi eğitimlerin yetersizliği, fiziksel koşulların yetersizliği, proje sayılarının çok fazla olması ve ekonomik yetersizlikler olarak tespit edilmiştir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin bu projelerden öğretmenlerin ve öğrencilerin kendilerini geliştirmesi yönünde beklentileri vardır ve katılımcıların çoğunluğunun yaşanan sorunların çözülmesi halinde projelerinin faydalı olabileceği görüşünde olduğu tespit edilmiştir. Bu projeler ile ilgili hizmet içi eğitimin hiç verilmediği ya da çok yetersiz olduğu ve ilgili AR-GE birimi tarafından yeterli bilgilendirmenin de yapılmaması sebebiyle katılımcıların çoğunluğu kendini yetersiz gördüklerini ifade etmiştir. Öğretmen ve yöneticiler plan ve politikalar geliştirmeye ve eldeki imkanlarla sorunları aşmaya çalışarak değişime ayak uydurmaya çalıştıklarını, fakat başarı elde edemediklerini belirtmişlerdir. Çözüm önerileri olarak katılımcıların çoğunluğu; öğretmenlere, yöneticilere ve öğrencilere projelere katılmaları için teşvik edici maddi-manevi ödüllendirmelerin olması, yönetici ve öğretmenlerin iş yükünün azaltılması konusunda görüş birliğine varmışlardır. Bunların yanı sıra katılımcılar proje sayısının azaltılması ve küçük gruplarla çalışılması, uzman kişilerce yüz yüze eğitim verilmesi, proje ofisi gibi mekanların olması, proje başına ek bir bütçe ayrılması gibi düzenlemelerin yapılmasını önermişlerdir. Buna göre, tüm bu çözüm önerilerinin ilgili makamlarca dikkate alınması halinde öğretmen ve yöneticilerin eğitimdeki değişimlere direnmeyerek değişime destek vermesi; ekonomik, kurumsal ve fiziksel koşullar olarak yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasıyla projelerin başarıyla uygulanması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the problems experienced by teachers and school administrators working in Anatolian high schools and vocational high schools in the implementation of MEB projects in schools and to suggest solutions to these problems. In the research designed with qualitative method, phenomenology design and purposeful and maximum diversity sampling method were used. The study group of the research consists of teachers and school administrators working in Anatolian high schools and vocational high schools in Manisa city center and Turgutlu district of Manisa. The study group consists of 40 educators, 22 of whom are teachers and 18 of whom are school administrators, working in 12 high schools, 6 Anatolian high schools and 6 vocational high schools, in the 2023-2024 academic year. A semi-structured interview form regarding the implementation of MEB projects in schools, consisting of 7 open-ended questions, was used to collect data. During the data analysis process, the answers given by the educators in the study group to the questions in the interview form were subjected to content analysis and problem areas, frequencies and percentages were calculated. According to the results of the research; Problems frequently encountered in the implementation of MEB projects; Reluctance of teachers and students, inadequacy of in-service training, inadequacy of physical conditions, too many projects and economic inadequacies. School administrators and teachers have expectations from these projects that teachers and students will improve themselves, and it has been determined that the majority of participants are of the opinion that the projects can be beneficial if the problems are solved. The majority of the participants stated that they felt inadequate because in-service training regarding these projects was not given at all or was very inadequate and the relevant R&D unit did not provide sufficient information. Teachers and administrators stated that they tried to keep up with the change by developing plans and policies and trying to overcome the problems with the available resources, but they were not successful. As solution suggestions, the majority of the participants; They agreed that there should be material and moral rewards that encourage teachers, administrators and students to participate in projects, and that the workload of administrators and teachers should be reduced. In addition, participants suggested making arrangements such as reducing the number of projects and working in small groups, providing face-to-face training by experts, having spaces such as project offices, and allocating an additional budget per project. Accordingly, if all these solution suggestions are taken into consideration by the relevant authorities, teachers and administrators will not resist the changes in education and will support the change; Successful implementation of projects will be possible by resolving the problems experienced in economic, institutional and physical conditions.