Olağanüstü kazandırıcı zamanaşımıyla taşınmazların kazanılmasında gaiplik şartı
Condition of the declaration of absence in the acquisition of immovables by extraordinary acquisitive proceeds
  1. Tez No: 874067
  2. Yazar: CEM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kazandırıcı zamanaşımı düzenlemeleri ile bir taşınmazın zilyedinin hukuken malik durumuna gelmesi mümkün olabilmektedir. Bu düzenlemelerden olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı içerisinde yer alan taşınmaz malikinin gaipliğine karar verilmiş olması şartı ise tezin konusunu oluşturmaktadır. Günümüzde gaiplik kararı verilmesini gerektiren durumlara çok rastlanılmasa da ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremler neticesi gaipliğine karar verilecek kişiler olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Deprem felaketi nedeniyle hangi hallerde gaiplik durumuna başvurulabileceğinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Netice itibariyle deprem sonrası gaipliğine karar verilecek kişilerin taşınmazları olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanmaya müsait hale gelebilecektir. Ayrıca çalışmada olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı düzenlemesinin içerisinde yer alan malikin ölmüş olması şartına dair Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı sonrası gaiplik şartının değerlendirilmesi de yapılmıştır. Bu sayede kazanıma imkân sağlayan gaiplik şartının hukuk düzeninde varlığını sürdürmesinin olumlu ve olumsuz yanlarına yer verilmeye çalışılmış, netice olarak ideal bir hukuk düzeni mantığı dahilinde bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is possible for the possessor of an immovable to become a legal owner with the gainful prescription regulations. Among these regulations, the condition that the owner of the immovable property, which is included in the extraordinary acquisitive prescription, has been decided to be absent is the subject of this thesis. Although there are not many situations that require the declaration of absence today, as a result of the earthquakes that occurred in our country on 6 February 2023, it has become inevitable that there are people whose decleration of absence will be decided. Due to the earthquake disaster, it has been evaluated in which cases the absentee status can be applied. As a result, the immovables of the persons whose absence will be decided after the earthquake may become available for acquisition by extraordinary acquisitive prescription. In addition, the study also evaluated the condition of the declaration of absence after the cancellation decision of the Constitutional Court regarding the condition that the owner must be dead, which is included in the extraordinary acquisitive prescription regulation. In this way, the positive and negative aspects of the existence of the condition of absence, which enables acquisition, in the legal order have been tried to be included, and as a result, some solution suggestions have been made within the logic of an ideal legal order.