Tapusuz taşınmazların olağanüstü zamanaşımı ile kazanılması
Extraordinarily lucrative acquisition through time limit
  1. Tez No: 209442
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. KUDRET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bir taşınmaza, kanunun aradığı koşullar altında bir süre zilyet olunduğu takdirde, o taşınmazın mülkiyeti kazanılır. Bu şekilde bir taşınmazın mülkiyetinin kazanılmasına, olağanüstü zamanaşımı yoluyla kazanma denir. Kazandırıcı zamanaşımına konu olan taşınmazlar, genellikle tapusuz taşınmazlardır. İncelememizin konusunu da, tapusuz taşınmazların olağanüstü zamanaşımı ile kazanılması teşkil etmektedir. Bizi bu konuyu incelemeye sevk eden sebep, ülkemizde hala tapusuz taşınmazların çokluğu nedeniyle konunun güncelliğini korumasıdır. Olağanüstü zamanaşımı ile taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasını düzenleyen temel hüküm; 22.11.2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 713 üncü maddesidir. Bu madde tapuya kayıtlı olmayan taşınmazların kazanılmasına izin vermektedir. Kadastro bölgesi dışında bulunan taşınmazların, bu hükme dayalı olarak kazanılması için zilyedi tarafından tescil davasına konu edilmesi gerekir. 21.6.1987 tarihli ve 3402 sayılı Kadastro Kanununun 14 üncü maddesinde ise, kadastro çalışma bölgesindeki bir taşınmazın olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı yoluyla zilyedi adına tespitine olanak tanınmıştır. Ancak, Kadastro Kanununun 33 üncü maddesinin üçüncü fıkrası hükmü nedeniyle, Kadastro Kanununun 14 üncü maddesinin getirdiği, taşınmazın yüzölçümüne göre zilyetliğin ispat şekline ilişkin sınırlamalar, kadastro dışında da uygulanacak genel hüküm haline gelmiştir. Bu sebeple, çalışmamızda olağanüstü zamanaşımıyla kazanmanın şartları ve bunun sonuçları incelenirken iki hüküm de göz önünde tutulmuştur. Tezimizde bu yolla, kazanmanın şartları; taşınmaza, zilyetliğe ve usul hukukuna ilişkin şartlar ve olağanüstü zamanaşımıyla kazanmanın hüküm ve sonuçları olmak üzere dört grupta toplanarak incelenmiştir.Olağanüstü zamanaşımıyla kazanmanın öncelikli şartı, taşınmazın niteliği itibariyle kazanılmaya uygun olmasıdır. Bunun için, taşınmazın özel mülkiyete elverişli olması ve tapuda kayıtlı olmaması gerekir. Bunlar kazanmanın taşınmaza ilişkin şartlarıdır. Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler ise ancak imar ve ihya edilerek kazanılabilir. Taşınmaza malik sıfatıyla, davasız ve aralıksız yirmi yıl süreyle zilyet olan kişi bu yolla taşınmazı kazanabilir. Bunlara kazanmanın zilyetliğe ilişkin şartları denir. Ancak olağanüstü zamanaşımı yoluyla mülkiyetin kazanılması için zilyedin iyi niyetli olması aranmaz. Tapusuz taşınmazların olağanüstü zamanaşımı yoluyla kazanılmasına ilişkin üçüncü grup şartlar; usul hukukuna ilişkin şartlardır. Kadastro sırasında zilyet taşınmazı olağanüstü zamanaşımı yoluyla kazandığını bildirerek adına tespitini isteyebilir. Bunun dışında ise, Türk Medeni Kanununun 713 üncü maddesine göre taşınmaza ve zilyetliğe ilişkin şartları yerine getirmesi halinde, zilyet, mahkemeye başvurarak taşınmazın mülkiyetinin adına tescilini isteyebilir. Bu durumda tescil davası, hazine ile ilgili kamu tüzel kişisi aleyhine açılacaktır. Bu davanın açılması halinde, mahkeme gazete ile bir defa ve taşınmazın bulunduğu yerde uygun araç ve aralıklarla en az üç defa davayı ilan edecektir. Son ilandan itibaren üç aylık itiraz süresinin geçmesi gerekir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunundan önce verilen itiraz süresinin rolü doktrinde ve uygulamada tartışmalıydı. Türk Medeni Kanununun 713 üncü maddesi ile bu konudaki her türlü tartışmayı sona erdiren bir düzenleme getirilmiştir. Buna göre itiraz, taşınmaza ve zilyetliğe ilişkin şartların gerçekleşmediği ileri sürülerek yapılacaktır. Kanun koyucu, bu şekilde, olağanüstü zamanaşımı yoluyla taşınmazın kazanılmasına ilişkin tescil kararının hukuki niteliği ve mülkiyetin hangi anda kazanılmış sayılacağı konusunda doktrinde hakim görüşü benimsemiştir. TMK. m. 713/5'e göre mülkiyeti kazanma anı öngörülen şartların gerçekleştiği andır. Bu şekilde şartların tamamlandığı ve mülkiyetin kazanıldığını belirleyen hakim, tescile karar verecektir. Bu karar, yenilik doğurucu bir karar değil, mülkiyetin kazanıldığını açıklayıcı bir tespit kararıdır. Anahtar Sözcükler 1. Taşınmaz 2. Zilyetlik 3. Zamanaşımı 4. Kazanma
Özet (Çeviri)
In the event that an immovable property is owned for a while under the conditions required by laws, then the ownership of that immovable property is acquired. An acquisition of ownership of an immovable property in this way is called extraordinarily lucrative acquisition through time limit. The immovable properties that are subject-matter of lucrative time limit are usually immovable properties without Title Deeds. It is the extraordinarily lucrative acquisition through time limit of immovable properties that constitutes the subject of our study. The reason that leads us to examine this subject is that the mentioned subject is a current issue in our country due to many immovable properties without Title Deeds. The essential decree that regulates the acquisition of ownership of immovable properties through time limit is Article No: 713 of Turkish Civil Code numbered 4721 which is in force since the date of 1.1.2001. This Article gives permission for the acquisition of immovable properties not registered in Title Deed Office. For the acquisition of immovable properties out of land survey area depending on this decree, it must be the subjectmatter of the lawsuit of registration by its owner. Article No: 14 of Land Survey Code numbered 3402 which is in force since the date of 21.6.1987, allows the determination of an immovable property in land survey area by way of an extraordinarily lucrative time limit in the name of its owner. Yet, due to Article No: 33/f.3 of Land Survey Code, limitations concerning the way of demonstration of ownership according to the area of the immovable property put forth by Article No:14 of Land Survey Code have turned out to be general decrees to be applied out of Land Survey. For this reason, while in our study the conditions of acquisition through extraordinarily lucrative time limit and its consequences are examined, both decrees were taken into consideration. In our thesis, the conditions of acquisition in this way were examined in four groups as conditions with respect to immovable property, 183 the ownership and the procedural law, and provisions and results of the extraordinarily lucrative acquisition through time limit. The precedent condition of acquisition through extraordinarily lucrative time limit is that the place must be a suitable one to be acquired considering the quality of immovable property. Thus, the immovable property must be suitable for private ownership and not registered in Title Deed Office. These are the conditions of acquisition concerning immovable properties. The places under the decree and disposition of the state can be acquired only by building up and recreating them. In capacity of the ownership of the immovable property, the person that is the permanent owner without any lawsuits for twenty years can acquire it this way. These are called the conditions of acquisition concerning the immovable property. Yet, for the acquisition of the property through extraordinary time limit, the owner's goodwill is not sought. The third group of conditions with respect to acquisition of immovable properties through lucrative time limit are conditions concerning the procedural law. During land survey, the owner may demand its determination on his/her behalf by notifying his/her acquisition of immovable property through extraordinary time limit. Furthermore, in accordance with the Article No: 713 of Turkish Civil Code in the event of implementing the conditions with respect to the immovable property, the owner may demand on his/her behalf the registration of the ownership of immovable property by applying to the court. In such a case, the lawsuit of registration shall be sued to the disadvantage of public legal person related to treasury. In the case of this lawsuit being brought to the court, the court shall announce the lawsuit once through the newspaper and at least three times in the place where the immovable property is through suitable means and time intervals. As of the last announcement, a three-month period of objection is necessary to pass. The role of the period of objection granted prior to Law No: 4721 was controversial in doctrine and application. With the Article No: 713 of TCC, a regulation was introduced to put an end to all kinds of disputes on this subject. According to this, the objection shall be made by claiming that the conditions concerning the immovable property and the ownership are not constituted. In this way, lawmaker adopts the prevalent view in the doctrine regarding the legal quality of registration decision with respect to acquisition of immovable properties through lucrative time limit and at what moment the property is deemed to be acquired. In accordance with the Article No: 713/f.5 of TCC, the moment of acquiring the property is the moment at which the foreseen conditions are realized. This way, the judge designating the completion of conditions and the acquisition of the ownership shall decide on registration. This decision is one clarifying the acquisition of ownership, but not an innovative one. Key Words 1. Immovable property 2. Ownership 3. Time limit 4. Acquisition