Acil servise ateş şikayetiyle başvuran 0-90 günlük hastaların incelenmesi ve hekim yaklaşımlarının uluslararası rehberlere uygunluğunun değerlendirilmesi
Examination of 0-90 day patients admitted to emergency department with the complaint of fever and evaluation of the adherence of physician approaches to international guidelines
- Tez No: 874068
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Ateş, çocuklarda hem poliklinik hem acil servis başvurularında en sık yakınmalardan biridir. Özellikle 3 ayın altındaki bebeklerde hayatı tehdit eden ciddi bakteriyel enfeksiyon sıklığı diğer yaş gruplarına göre artmıştır ve ateş bu enfeksiyonların önemli bir belirtisi olabilir. Bu enfeksiyonların erken aşamada tanınması ve hızlıca tedavi edilmesi hasta için hayati önem arz etmektedir. Bu çalışmada merkezimiz acil servisine ateş şikayetiyle başvuran 0-90 günlük hastaların özellikleri ve bu hastalara hekim yaklaşımlarının uluslararası ateşe yaklaşım rehberlerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Nisan 2022 - Mart 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı Polikliniğine ateş şikayetiyle başvuran 0-90 günlük hastalar geriye dönük incelenmiştir. Hastaların öyküleri, başvurudaki muayene bulguları, ilk aşamada gönderilen laboratuvar tetkikleri, hastalara konan tanılar, uygulanan tedaviler ve hastaların klinik seyri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 130'u (%61,3) erkek olmak üzere toplam 212 hasta dahil edilmiştir. Son tanılarına göre hastalar ciddi bakteriyel enfeksiyon, viral enfeksiyonlar ve odağı bilinmeyen akut ateş olmak üzere 3 gruba ayrılarak demografik özellikleri, klinik durumları ve laboratuvar parametreleri açısından incelenmiştir. Hastaların %46,7'si 61-90 gün arasında, %38,2'si 29-60 gün arasında, %5,2'si 22-28 gün arasında, %6,6'sı 8-21 gün arasında ve %3,3'ü 0-7 gün arasındadır. Hastaların %52,8'si odağı belli olmayan akut ateş, %37,7'si viral enfeksiyon ve %9,4'ü ciddi bakteriyel enfeksiyon tanısı almıştır. Ciddi bakteriyel enfeksiyonların %77,7'si idrar yolu enfeksiyonudur. Viral enfeksiyonların %90'ı viral solunum yolu enfeksiyonları olup en sık saptanan etken %57,7 oranında SARS-CoV-2'dir. Viral enfeksiyonlarda beyaz küre sayısı diğer gruplara göre daha düşük bulunmuştur (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Objective: Fever is one of the most common symptoms in children applying to both Emergency Department and outpatient clinics. Especially in infants younger than 3 months of age, life-threatening bacterial infections encountered more frequently than other age groups and fever may be an important indicator for these infections. Although early diagnosis and treatment of serious bacterial infections is crucial for the patients, examination findings in young infants might be faint making it difficult to recognize these infections. In this study, characteristics of young febril infants admitting to our hospital and approaches of clinicians are evaluated. Materials and Methods: 212 patients who are aged of 0-3 months admitted with fever to Pediatric Emergency Department of Ankara University Faculty of Medicine from April 2022 to March 2023 were evaluated retrospectively. Anamnesis, physical examination findings at admission, firstly evaluated laboratory tests, diagnoses established, implemented treatment protocols and end-points of patients had been assesed. Findings: A total of 212 patients were included in the study, 130 of whom were male (61,3%). According to the final diagnosis, the patients were divided into 3 groups as severe bacterial infection, viral infections and acute fever of unknown origin and analysed in terms of demographic characteristics, clinical conditions and laboratory parameters. 46.7% of the patients were between 61-90 days old, 38.2% were between 29-60 days old, 5.2% were between 22-28 days old, 6.6% were between 8-21 days old, and 3.3% were between 0-7 days old. 52.8% of the patients were diagnosed with non-specific acute fever, 37.7% with viral infection, and 9.4% with bacterial infection. 77.7% of serious bacterial infections were urinary tract infections. 90% of viral infections were viral respiratory tract infections, with the most commonly detected pathogen being SARS-CoV-2, accounting for 57.7%. White blood cell count was found to be lower in viral infections compared to other groups (p=0.006).