Tapu kütüğüne kayıtlı olmayan taşınmazların olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılması
Acquisition of immovables that are not registered in the land registry with an extraordinary lucrative statute of limitations
  1. Tez No: 861626
  2. Yazar: MUSTAFA SONKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Mülkiyet hakkı, sahibine eşya üzerinde en geniş yetkileri sağlayan aynî haktır. Kural olarak, tapu siciline hâkim olan ilkeler ve mülkiyet hakkının niteliği gereğince, sahibi tarafından kullanılmayan mülkiyet hakkının belirli bir süre kullanılmaması sonucunda kaybedilmesi ya da başkası tarafından kazanılması söz konusu olmaz. Kanun koyucu, istisnaî de olsa olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile taşınmazın mülkiyetini kazanma imkânı tanımıştır. Uzun yıllar boyunca taşınmaz üzerinde süregelen kullanma, yararlanma ve tasarruf gibi yetkileri kullanmayan bir kişinin bu haklardan feragat etmiş olabileceği düşüncesi, toplum barışını sağlamak, ortaya çıkan çekişmeleri çözüme kavuşturmak ve fiili durumu hukukileştirmek amacıyla olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı kanun koyucu tarafından kabul edilmiştir. Türk Medeni Kanunu'nun 713/1 ve 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun 14. maddeleri gereğince tapu kütüğünde kayıtlı olmayan taşınmaza zilyet olan kişinin olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile taşınmazın mülkiyetini kazanabilmesi belli şartlara tâbi tutulmuştur. Tapu kütüğüne kayıtlı olmayan taşınmazın mülkiyetinin olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılabilmesi için zilyetliğin malik sıfatıyla, davasız ve aralıksız yirmi yıl boyunca sürdürülmüş olması gerekir. Bu koşulların gerçekleşmesi ile mülkiyet hakkı kendiliğinden kazanılmaz. Mülkiyet hakkının kazanılması için zilyedin, taşınmazın kendi adına tescil edilmesine karar verilmesini talep etmesi gerekir. Tescil kararının verilmesi ile taşınmaza zilyet olan kimse taşınmazın mülkiyetini kazanır ve o zamana kadar taşınmaz üzerinde hak sahibi olan kimse hakkını kaybeder. Ülkemizde kadastro çalışmalarının tam anlamıyla tamamlanmamış olması ve kadastro çalışmalarının yapıldığı yerlerde kadastro faaliyetlerinin sağlıklı yürütülememesi nedeniyle olağanüstü kazandırıcı zamanaşımına dayanılarak açılan ve davam eden birçok dava bulunmaktadır. Bu çalışmada, tapu kütüğüne kayıtlı olmayan taşınmazların olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılması bilimsel eserler ve yargı kararları incelenerek, detaylı bir eser oluşturulması ve Türk hukukuna bu şekilde katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Daha sonra, Türk Medeni Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda yer alan düzenlemeler çerçevesinde, tapu kütüğüne kayıtlı olmayan taşınmazların olağanüstü kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılmasına ilişkin şartları, usulü ve sonuçları ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The right of ownership is a right in kind that provides the owner with the widest powers over the goods. As a rule, in accordance with the principles prevailing in the land registry and the nature of the property right, it is not possible for a property right not used by the owner to be lost or gained by someone else as a result of not being used for a certain period of time. The legislator has provided the opportunity to gain ownership of the immovable property with an extraordinary, albeit exceptional, time limit. The idea that a person who has not used the powers such as continuous use, utilization and savings on real estate for many years may have waived these rights has been accepted by the legislator as an extraordinary gainful statute of limitations in order to ensure community peace, resolve emerging disputes and legalize the actual situation. 14 Of the Turkish Civil Code Cadastre Code numbered 713/1 and 3402. in accordance with the provisions of the articles, the person who owns the immovable property that is not registered in the land registry is subject to certain conditions in order to gain ownership of the immovable property with an extraordinary earning statute of limitations. In order for the ownership of the immovable property not registered in the land registry to be acquired with an extraordinary lucrative statute of limitations, the possession must have been maintained for twenty years as the owner, without litigation and without interruption. With the realization of these conditions, the property right is not acquired by itself. In order to acquire the right of ownership, the owner must request that a decision be made to register the immovable property on his behalf. With the issuance of the registration decision, the person who owns the immovable property gains ownership of the immovable property, and the person who has the right to the immovable property until then loses his right. There are many lawsuits filed and filed based on the extraordinarily lucrative statute of limitations due to the fact that cadastral studies have not been fully completed in our country and that cadastral activities cannot be carried out healthily in the places where cadastral studies are carried out. In this study, it is aimed to acquire real estate that is not registered in the land registry with an extraordinary earning statute of limitations by examining scientific works and judicial decisions, to create a detailed work and to contribute to Turkish law in this way. Subsequently, within the framework of the regulations contained in the Turkish Civil Code and the Cadastral Code, the conditions, procedures and consequences related to the acquisition of real estate that is not registered in the land registry with an extraordinary earning time limit have been set out in detail.