Yabancılara türkçe öğretiminde temel (A1-A2) seviye diyalog metinlerinin oluşturulması
Creating basic (A1-A2) level dialogue texts in teaching turkish to foreigners
- Tez No: 874070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında hazırlanmış diyalog metinleri ve alıştırmalar ile öğrencilere okuma alışkanlığı aşılamayı, yeni kelimeler öğretmeyi, kültürel ögeleri aktarmayı ve temel dil becerilerinin kazanılmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Çalışma Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi TÖMER'de temel seviyede Türkçe öğrenen öğrencilere örnek diyalog metinlerinin okutulması ve metinlerdeki alıştırmaların yaptırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde eğitim gören 39 temel seviye öğrencisinden elde edilen veriler ışığında çalışmamız şekillenmiştir. Öğrencilerden ilk olarak diyalog metnini okumaları istenmiştir. Sonrasında metinle alakalı doğru-yanlış, eş, yakın, zıt anlam ve yazılı anlatım soruları sorulmuştur. Bunların haricinde bazı kelimelerin öğrencilerin kendi dillerindeki karşılıkları istenmiştir. Öğrencilerin büyük bir bölümünün sorulara cevap vermekte zorlandığı görülmüştür. Bu durumu tersine çevirmek için yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere katkı sağlayacağı düşünülen 25 temel seviye diyalog metni oluşturulmuş ve ardından metinlerle ilgili etkinlikler hazırlanılmıştır. Ortaya konan bu çalışma öğrencilerin verimli bir okuma anlama çalışması yapmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to instill reading habits in students, teach new words, transfer cultural elements and help them acquire basic language skills with dialogue texts and exercises prepared in the field of teaching Turkish as a foreign language. The study emerged by having students learning Turkish at the basic level at Karamanoğlu Mehmetbey University TÖMER read sample dialogue texts and do exercises in the texts. Our study was shaped in the light of the data obtained from 39 basic level students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University Turkish Teaching Application and Research Center. Students were first asked to read the dialogue text. Afterwards, true-false, synonym, close antonym and written expression questions were asked about the text. Apart from these, the equivalents of some words in the students' own languages were requested. It was observed that most of the students had difficulty in answering the questions. In order to reverse this situation, 25 basic level dialogue texts, which are thought to contribute to those learning Turkish as a foreign language, were created and then activities related to the texts were prepared. This study will enable students to carry out an efficient reading comprehension exercise.