Poliester-poli(3,4-etilendioksitiyofen) iletken kompozit sensör kumaş yapılarının geliştirilmesi
Development of polyester-poly(3,4-ethylenedioxythiophene) conductive composite sensor fabric structures
  1. Tez No: 874099
  2. Yazar: MERT CAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil ürünlerinin koruma, örtünme ve estetik özelliklerinin yanı sıra başta sağlık ve güvenlik olmak üzere birçok alanda akıllı tekstil ürünlerinin kullanımı bulunmaktadır. Son yıllarda birçok alanda kullanımı artan akıllı tekstillerin bir bileşeni olan iletken tekstiller daha çok ilgi görmeye başlamıştır. Giyilebilen akıllı tekstillerde kullanılan iletken polimerik esaslı kumaşlardan elde edilen sensörlere yönelik gelişmeler hız kazanmıştır. Tekstil malzemelerinden üretilen basınç sensörlerin elektronik metal sensörlere göre birçok avantajı olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kullanım amacına uygun iletken polimerik esaslı kumaştan basınç sensörü üretmek ve geliştirmek için üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Tez çalışmasında, seçilmiş iletken polimer PEDOT ile poliester kumaşın drop casting yöntemi ile kaplanması planlanmıştır. Kaplama sonrası iletken kumaşların kompozit yapı şeklinde bir basınç sensörü oluşturması hedeflenmektedir. Geliştirilen basınç sensörünün özelliklerini araştırmak için kumaşın enine kesiti, dopant etkisi ve kumaşın sıklık etkisi araştırılacaktır. Deneyler sonucu kumaşın iletkenliği, kapasitif ve rezistif basınç sensör davranışı ve kumaş performans testlerinin yapılması ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In addition to the protection, covering and aesthetic features of textile products, smart textile products are used in many areas, especially in health and safety. Conductive textiles, which are a component of smart textiles, whose use has increased in many areas in recent years, has started to attract more attention. Developments for sensors derived from conductive polymeric fabrics used in wearable smart textiles have gained momentum. It has been proven by studies that pressure sensors produced from textile materials have many advantages over electronic metal sensors. Studies are carried out to produce and develop a conductive polymeric fabric pressure sensor suitable for its intended use. In the thesis, it is planned to cover polyester fabric with PEDOT, the conductive polymer selected by drop casting method. After coating, conductive fabrics are aimed to form a pressure sensor in the form of a composite structure. In order to investigate the properties of the developed pressure sensor, the cross section of the fabric, the dopant effect and the density effect of the fabric will be investigated. As a result of the experiments, conductivity of the fabric, capacitive and resistive pressure sensor behavior and fabric performance tests were predicted.