Pediatrik popülasyonda toraks bilgisayarlı tomografi görüntülerinde kalbin ve aorta'nın morfometrik analizi
Morphometric analysis of the heart and aorta in the pediatric population with thoracic computed tomography images
- Tez No: 874131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kalpte ve bu büyük damarlarda meydana gelen hastalıkların erken tanı ve tedavisi yaşamın devamlılığı için çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle konjenital kalp hastalıklarının çocukluk döneminde erken teşhisi ve tedavisi bireyin yaşam kalitesi için oldukça önemlidir. Bununla birlikte tedavi aşamasında yapılan klinik uygulamaların ve cerrahi işlemlerin daha güvenilir ve başarılı olabilmesi için kalp, aortae ve truncus pulmonalis anatomisi ve morfometrisinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bu çalışmada pediatrik popülasyonda kalp, aortae ve truncus pulmonalis morfometrisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 0-18 yaş aralığında 450 pediatrik olgunun multidedektör bilgisayarlı tomografi ile toraks görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Kalp, aorta ve truncus pulmonalis ile ilgili uzunluk ve çap ölçümleri aksiyal, koronal ve sagittal planda yapıldı. Olgular yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre ayrı ayrı değerlendirmeye alındı.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of diseases occurring in the heart and these large vessels are of great importance for the continuity of life. Early diagnosis and treatment of congenital heart diseases, especially in childhood, is very important for the individual's quality of life. However, in order for clinical practices and surgical procedures performed during the treatment phase to be more reliable and successful, the anatomy and morphometry of the heart, aorta and truncus pulmonalis must be known very well. Considering all these, this study aimed to evaluate the morphometry of the heart, aortae and truncus pulmonalis in the pediatric population. In our study, thorax images of 450 pediatric cases between the ages of 0-18 were retrospectively examined with multidetector computed tomography. Length and diameter measurements of the heart, aorta and truncus pulmonalis were made in axial, coronal and sagittal planes. The cases were evaluated separately according to their age group and gender.