Çocuklar arasında gerçekleşen cinsel şiddet suçlarının incelenmesi: Manavgat örneği
An examination of sexual violence among children: The Manavgat example
  1. Tez No: 997091
  2. Yazar: RUMEYSA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukların her geçen yıl gittikçe artan oranlarda cinsel şiddet fiili ile yargı sistemi içine girdikleri görülmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup 2022-2025 yılları arasında Manavgat ilçesinde çocuklar arasında gerçekleşen ve resmi kayıtlara yansıyan Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesinde nitelikli ve niteliksiz cinsel istismar, Manavgat 4. Asliye Ceza Mahkemesinde cinsel taciz, özel hayatın gizliliğinin ihlali, müstehcenlik suçlarından yargılaması tamamlanmış veya devam etmekte olan 80 adet ceza dava dosyası doküman analizi modeli ile incelenerek gerçekleştirilmiştir. Bulgular sonucunda SSÇ'lerin %92,5'i (74) oğlan çocuklarından oluşmaktadır. SSÇ'lerin %5 ile 12 yaşını tamamlamamış olan çocuklar, %48,8 ile 12 yaşına girmiş 15 yaşını tamamlamamış olan çocuklar, %46,3 ile 15 yaşına girmiş 18 yaşını tamamlamamış olan çocuklardan oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. 80 dosya baz alınarak yapılan analiz sonucunda cinsel şiddet eylemlerinin gerçekleştiği olay yeri/suç ortamının %37,5'inin ev ve aile ortamı, %33,75'inin dijital ortam, %8,75'inin kamusal alan ve çalışma ortamında, %6,25'inin (5) diğer alanlar olan belirtilen cami, deniz kenarı, ahır, fuar alanı, millet bahçesi, depoda gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Hemen hemen yaşamın her alanında çocukların riske açık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. SSÇ'lerin %63,7'ünün cinsel istismar suçu, %22,5'inin müstehcenlik suçu, %7,5'inin cinsel taciz suçu, %6,25'inin özel hayatın gizliliğinin ihlali ile yargılandığı, yargılaması tamamlanan çocukların %10,0'ı hakkında mahkûmiyet kararı verildiği, %11,3'ü hakkında HAGB kararı verildiği, incelemelerin yapıldığı süreçte %47'sinin ise davasının devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada cinsel suça sürüklenen çocuklara dair elde edilen veriler sonucunda çocukların cinsel suça yönelme nedenleri, risk faktörlerinin belirlenmesi, çocukların ihtiyaçlarının analizi, çözüm önerileri geliştirilmesi noktasında hukukçulara, çocukla çalışan profesyonellere, sosyal hizmet uzmanlarına, ruh sağlığı profesyonellerine katkı sağlayacağından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that children enter the criminal justice system with the act of sexual crime at an increasing rate every year. These increasing rates were considered alarming by looking at their age and development, and this led to the discovery of the research. In their study in 2025 a qualitative research method was used and the Manavgat 2nd Criminal Court of First Instance on sexual abuse, violation of privacy, sexual harassment, obscenity crimes that occurred between children between 2022-2025. High Criminal Court and Manavgat 4.80 criminal case files, which were completed and ongoing in the Criminal Court of First Instance, were examined with the document analysis model. As a result of the findings, it was concluded that %92.5 of the SSDs consisted of boys, %5 of the SSÇ's consisted of children who had not completed the age of 12, %48.8consisted of children who had turned 12 years old but had not completed the age of 15, and %46.3 had children who had turned 15 years old but had not completed the age of 18. As a result of the analysis based on 80 files, %37.5 of the crime scene/crime environment where sexual violence acts took place were home and family environment, %33.75 was digital environment, It was concluded that %8.75 took place in public space and working environment, and %6.25 took place in other areas, such as mosques, seaside, barns, fairgrounds, public gardens, and warehouses. It has been concluded that children are open to risk in almost every aspect of life. It was concluded that %63.7of the SSÇ's were tried for the crime of sexual abuse, %22.5 for the crime of obscenity, %7.5 for the crime of sexual harassment, %6.25 for violation of the privacy of private life, %10.0 of the children whose trials were completed were convicted, %11.3 were given a case decision, and %47 of the cases were ongoing during the examinations. The data obtained from these children involved in sexual crimes are known to be important for legal professionals, child-working professionals, social services, and mental health professionals because they help identify the reasons why people engage in sexual crimes, determine the risks, analyze people's needs, and offer solutions.