Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun faili olan suça sürüklenen çocuklar bakımından haksızlık yanılgısının değerlendirilmesi
Assessment of injustice regarding juvenile offenders committing the crime of sexual intercourse with non-consenting minors
- Tez No: 860228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 104. maddesinde düzenlenmiş, kanun metninde failin yaşına ve cinsiyetine ilişkin bir sınırlama getirilmemiş ve tüm dünyada kabul görmüş ''Rıza Yaşı" kavramı hukukumuzda düzenlenmemiştir. Bu hususlar her iki tarafın da çocuk olması halinde rızaya dayalı cinsel ilişkinin suç teşkil etmesine neden olmuştur. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'na göre bir çocuğun 16 yaşında evlenmesi mümkün olabilmekte iken Türk Ceza Kanunu çocuklar arasındaki cinsel ilişkiyi yasaklamakta, bu nedenle de hukuk sisteminde yaratılan çelişki hukuka aykırı sonuçlara yol açmaktadır. Çalışmamızda temel olarak m.104 kapsamındaki hukuki sorunlar tespit edilmiş, kanunilik ilkesi de gözetilerek çocuklar arasındaki rızaya dayalı cinsel ilişkinin cezalandırılması nedeniyle ortaya çıkan çelişkilerin giderilebilmesi için çözüm yolları irdelenmiş ve bu suçtan fail olan suça sürüklenen çocuklar bakımından haksızlık yanılgısının değerlendirilmesi hususu incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, konuya ilişkin kavramlar açıklanmış, rıza yaşına ilişkin kanuni düzenlemeler ile rızanın araştırılmasına dair değerlendirme yöntemleri bazı ülkelerdeki güncel örnekler de ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu kapsamında maddi hukuk incelemesi yapılarak bu suç kapsamında yapılan değişiklikler, Anayasa Mahkemesi iptal kararı ve doktrinde yer alan tartışmalara yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise akran çocuklar arasında rızaya dayalı gerçekleşen cinsel ilişkinin cezalandırılması ile failin de çocuk olabileceğinin kabulü kapsamında ortaya çıkan sorunlar incelenmiş ve birtakım çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 104 of the Turkish Criminal Code No. 5237 regulates the“Offense of Sexual Relationship with a Minor”, the text of the law does not limit the age and gender of the perpetrator and the concept of“Age of Consent”, which is accepted all over the world, is not regulated in our law. These issues have led to the criminalization of consensual sexual intercourse when both parties are children. According to the Turkish Civil Code No. 4721, it is possible for a child to marry at the age of 16, whereas the Turkish Criminal Code prohibits sexual intercourse between children, thus the contradiction created in the legal system leads to unjust results. In our study, the legal problems within the scope of Article 104 have been highlighted, solution proposals have been examined in order to eliminate the unjust consequences arising from the punishment of consensual sexual intercourse between children. In so doing, while taking into account the principle of legality, and the concept of mistake of unjustness with respect to juvenile offenders who committed this crime has been examined. In the first part of our study, the concepts related to the subject are explained, the legal regulations regarding the age of consent and the evaluation methods for the investigation of consent are examined by taking into consideration the current examples in some countries. In the second part of our study, the amendments made within the scope of this crime, the annulment decision of the Constitutional Court and the discussions in the doctrine are included by examining the material law within the scope of the crime of sexual intercourse with a minor. In the last part of our study, the problems arising within the scope of the criminalization of consensual sexual intercourse between peer children and the acceptance that the perpetrator may also be a child are examined and some solution suggestions are presented.