ة الكافي في فروع الحنف للحاكم ال شهيد أبي الفضل المروزي ى آخر باب شهادة » من أول » كتاب الن كاح« إل اللعان« دراسة وتحقيق ا el-Kâfî fî furû'i'l-Hanefiyye li-Hâkim eş-Şehid Ebi'l-Fazl el-Mervezî minEvvel-i Kitâbi'n-Nikâh ilâ Âhir-i Bâbi'ş-Şehâdeti fi'l-Li'ân: Dirâseten veTahkîkan
- Tez No: 874151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fıkıh Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Kâfi“ adlı kitap, şehit hükümdar, müceddid fakih, müellif ve zahid olan Ebû'l-Fazl ”Muhammed bin Muhammed bin Ahmed el-Merwazî tarafından yazılmıştır. Kitap, Allah'ın izniyle (1343 yılında) şehit düşen bu İmam'ın fıkıh ve hadis içeren bir derlemesidir. Şehit, Hanefi fıkhının özünü oluşturan en güvenilir eserlerinden biri olan“Zâhir er-Râvîa Kitapları”olarak bilinen bu eseri bırakmıştır. Bu kitaplar, Iraklı fıkıh âlimi Muhammed bin Hasan esh-Şîbânî tarafından derlenmiş olup içlerinde“ElUsûl”kitabı da bulunmaktadır. Ayrıca“El-Mübstût”ve diğer bazı eserler de bu koleksiyonun bir parçasıdır. Onlardan sağlam yollarla rivayet edildi, şehit onlara yönelik kısaltma yaparak yaklaştı, böylelikle yayılmasını azalttı, yükleri hafifledi ve çalışmalarını anlamayı kolaylaştırdı. Onların rivayetleri bir araya getirildi ve şüphesiz ki insanlar onların değerini kabul etti, onlarla birlikte yerleşti ve onlara nakil ve rivayet konusunda güvendiler. Onu anlamak ve bilgi sahibi olmak konusunda onu tercih ettiler ve onun açıklamalarından bazıları şunlardır: önceki koyun ve eğitimli atlı,“El-Mübstût”un sahibi olan“El-Mübstût”un sahibi olan. Onun yankısı devam ediyor ve çağrısı yeniden ortaya çıkıyor, işte o, iki cihanda da parlak bir şekilde duruyor, övgüye değer olanlar için duyuluyor, rivayetler arasında hakemlik ediyor ve .şüphelerden emin bir şekilde geçiyor Bu, bilimsel bir mektuptur ki ondan tozları silkeleyip atar ve şöyle seslenir: Her süsleyeni buraya davet et, haberleri kulüplerde yayınlayarak ve onunla topluluğun .susuzluğunu gider. Onun çiçeklerinden bir buket topladı ve ondan bir nehir yürüttü - 8 - Onun kısmeti ondan“Nikâh Kitabı”ydı, dört farklı ve zarif nüshadan çıkarılmış, alıntıları belgelemekle uğraşılmış, kökenleriyle dolu, farkları ihmal etmeyen, aksaklıkları görmeyen, ellerinin arasında duran önemli önsözleri vardı. O, onun güzelliklerine düşkün olan, onun etrafında dişlerini gıcırdatan, ondan esansı alan ve şehidin gözüyle gören, güvenilir bir şekilde hatırlatan, eylemleri açığa çıkaran ve .umudu canlandıran bir dizi hızlı bir kılavuzdu, çeşitli yayınlara dair bir rehber Kısacası,“El-Kâfi”kitabı, dördüncü hicri yüzyılın değerli eserlerinden biridir. Hanefi fıkhındaki doğru rivayetlerin özünü içerir, nüshalar arasında karşılaştırmalar, rivayet düzeltmeleri, vahye dayanma, eserlerin nakli ve branşların çeşitlendirmesi gibi unsurları içerir. Bu kitap, dört yüz yılı aşkın bir süredir değerli bir kaynak olarak kalırken, onun sahibi hem fıkıh ve ibadet hem de hadis ve zühd konularında bilgili bir kişiydi. Bu mektupta, özellikle“Nikâh Kitabı”ile ilgili olarak, bu konudaki araştırmacıları teşvik etmek ve onları hedeflerine ulaştırmak için yazılmıştır
Özet (Çeviri)
The book“Al-Kāfi”, authored by Abu Al-Fadl Muhammad Ibn Muhammad Ibn Ahmad Al-Marwazi, (the martyr judge) who died in the year of 334 AH, is an esteemed book of the Hanafi jurisprudential books. It contains the essence of Hanafi (Fiqh) jurisprudence conveyed in his most trusted works, known as“Books of Zahirü'r Rivaye,”compiled by Imam Muhammad Ibn Al-Hasan AlShaybani in the (Fiqh) jurisprudence of the people of Iraq, including the book“Al-Usul”or“Al-Mabsut”and other comprehensive works. It was transmitted through trust authentic channels, and the martyr judge devoted himself to summarizing it, collecting its principles, and avoiding repetition to facilitate its study and memorization. And due to this, scholars of the Hanafi school acknowledged its significant position, relying on it for transmission and narration, and using it for understanding and insight. One of these scholars is Imam AlSarakhsi who provided explanations of it in his book“Al-Mabsut”. This is an academic study on extracting and verifying a part of it.After studying and verifying a part of the book, I found it as a concise summary of Muhammad Ibn Al-Hasan Al-Shaybani's book“Al-Usul,”which comprises the“Books of Zahirü'r Rivaye”relied upon by the scholars of the Hanafi school. The author's approach in this summary was to refine and simplify issues with careful selections and clear, concise expressions .Although it is a summary of“Al-Usul,”it includes additions, corrections, and selections by the author, holding a high position among the books of the Hanafi school. Furthermore, Imam al-Sarakhsi explained it in his famous work“Al-Mabsut.”The research study focused on the Book of Nika'h (Book of Marriage), and for its verification, I relied on four good handwritten copies cross-referencing them. I also provided an academic introduction detailing the author's biography, the significance of the book, the reasons for choosing the topic, the methodology of verification, and other related aspects.