Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile okul müdürlerinin sergilediği otantik liderlik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' organizational commitment levels and authentic leadership characteristics exhibited by school principals
- Tez No: 874152
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile okul müdürlerinin sergilediği otantik liderlik özellikleri arasındaki ilişki olup olmadığını saptamaktır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bakırköy ilçesine bağlı resmi ve özel ilkokul kademelerinde görev yapan 817 öğretmen oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 315 öğretmene veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmada,“Demografik Bilgi Formu”,“Otantik Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde ilk olarak verilerin normal dağılıp dağılmadığı kontrol edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra parametrik testler uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, minimum, maksimum, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi, post hoc ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen algılarına göre, okul müdürlerinin sergiledikleri otantik liderlik özelliklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul müdürlerinin sergiledikleri otantik liderlik algıları, cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, yaş ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenler açısından incelendiğinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerin görev yaptıkları okullara ait örgütsel bağlılık düzeyleri yüksek çıkmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, yaş ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenler açısından incelendiğinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyi ile okul müdürlerinin sergilediği otantik liderlik davranışları arasında pozitif ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a relationship between teachers' organizational commitment levels and authentic leadership characteristics exhibited by school principals. Relational survey model was used in the study. The population of the study consists of 817 teachers working in public and private primary schools in Bakırköy district of Istanbul province in the 2023-2024 academic year. Data collection tools were applied to 315 teachers selected from the population by simple random sampling method.“Demographic Information Form”,“Authentic Leadership Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used in the study. The data obtained were analyzed using SPSS statistical data program. In the data analysis process, it was first checked whether the data were normally distributed. After it was determined that the data were normally distributed, Cronbach's Alpha coefficients of“Authentic Leadership Scale”and“Organizational Commitment Scale”were calculated. And it was determined that the data obtained with the scales were reliable. Parametric tests such as frequency, percentage, mean, minimum, maximum, standard deviation, t test, one-way analysis of variance, post hoc and Pearson correlation and regression analysis were used to analyze the data. Teachers' perceptions of authentic leadership exhibited by school principals were high. When teachers' perceptions of authentic leadership exhibited by school principals were analyzed in terms of demographic variables such as gender, marital status, educational level, age and professional seniority, no significant difference was found. Teachers' level of organizational commitment to the institution they work in was found to be high. There was no significant difference when the organizational commitment levels of the teachers were examined in terms of demographic variables such as gender, marital status, educational level, age and professional seniority. A positive relationship was observed between teachers' level of organizational commitment and authentic leadership behaviors exhibited by school principals. In addition, as a result of the regression analysis, it was accepted that authentic leadership behaviors are a predictor of organizational commitment level.