تفسير الحمامي (ت:1265 هـ) في دقائق السور الثلاث سورة الضحى دراسة وتحقيق / Tefsiru'ı- Hammami (ö. 1265 h.) fi dakaiki s-suveri's-selas Süretü'd-Duha dirase ve tahkik
Üç surenin tutanaklarında Al-Hamami'nin yorumlanması Duha Suresi، merhumun incelenmesi ve araştırılması (1265 AH) / Explanation of Al-Hamami in the minutes of the three surahs Surat Al-Duha، study and investigation of the deceased (1265 AH)
  1. Tez No: 718726
  2. Yazar: DHURGHAM MASHAAN HUSSEİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Alimler -Allah onlara rahmet etsin- küçük yaşlardan itibaren Kur'an-ı Kerim'e hizmet etmek üzere yükselmişler ve bu konuda ilmî eğilimleri farklılaşmış ve bu hizmeti kendilerine yüksek kabiliyetler ve değerli zamanlar geçirmelerini emreden büyük bir ibadet olarak görmüşler; bu amaca ulaşmak ve onu gerçekleştirmek için Kuran'ın tefsir hizmeti، alimler tarafından yapılan bu bilimsel hareketin bir tecellisidir - Cenab-ı Allah onlara rahmet etsin. Peygamber (s.a.v.) zamanından beri Müslümanlar، Kur'an ilimlerinin incelenmesi ve tefsiri ile ilgilendikleri için، tefsir en önemli hukuk bilimlerinden biridir ve bu özen، Hz. Allah yeryüzünü ve üzerindekileri miras alır، araştırmacı bu etiketli çalışmada yoruma ışık tutmaya çalışmıştır (Üç Surenin Dakikalarında El-Hammi'nin Açıklaması، Duha Suresi، Ölenlerin İncelenmesi ve Soruşturulması (1265 H. ) . Bu çalışmada، araştırmacı tümevarımsal yaklaşımı izlemiş ve yukarıdakilere dayanarak، girişten sonra، konuyu seçme nedenleri ve araştırmacının karşılaştığı zorluklar dahil olmak üzere araştırmanın metodolojik çerçevesini ele alan giriş ile başlamıştır. yüzlü. Daha sonra ilk bölümü ele aldı: Akademik bölüm، beş bölüme ayırdığı gibi Birinci konu: Hamami Zadeh'in hayatı، ikinci konu: bilimsel hayatı، üçüncü konu: Hamami Zadeh dönemi، dördüncü konu: kitabın tanımı ve beşinci konu: yazılı nüshaların ve resimlerinin sistematik bir incelemesi ve tasviri. . İkinci bölüm ise doğrulanmış metinle ilgilidir. Daha sonra kaynaklar ve referanslar
Özet (Çeviri)
Scholars - may God have mercy on them - rose to serve the Noble Qur'an from an early age، and their scientific trends varied in that، and they considered this service a great worship that dictated them to exert high capabilities and precious times; To achieve this purpose and fulfill it، the service of the interpretation of the Qur'an was a manifestation of this scientific movement made by scholars - may God Almighty have mercy on them. Interpretation is one of the most important legal sciences، since Muslims have been concerned since the time of the Prophet، peace and blessings be upon him، to the study and interpretation of the sciences of the Holy Qur'an، and that care will continue until God inherits the earth and those on it، the researcher sought to shed light on the interpretation in this tagged study (Tafsir Al-Hamami in the Minutes of the Three Surahs Surat Al-Duha، Study and Investigation of the Deceased (1265 A.H.). In this study، the researcher followed the inductive approach، and based on the foregoing، he started after the introduction with the introduction، which dealt with the methodological framework of the research، including the reasons for choosing the topic، and the difficulties that the researcher faced. Then he dealt in the first chapter: the academic section، as he divided it into five sections. The first topic: Hamami Zadeh's life، the second topic: his scientific life، the third topic: the era of Hamami Zadeh، the fourth topic: the definition of the book، and the fifth topic: a systematic investigation and description of the written copies and their illustrations. . As for the second chapter، it deals with the verified text. Then the sources and references.