İki boyutlu malzemeler, metal hidrürler ve kompozisyonlarının hidrojen depolama potansiyelinin araştırılması
Investigation of hydrogen storage potential of two dimensional materials, metal hydrides and their compositions
- Tez No: 874157
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ÇELİK, PROF. DR. RECEP ZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez kapsamında, farklı basınçlarda yığın formda ve sıvı faz ayrıştırma yöntemiyle tabakalarına ayrıştırılmış iki boyutlu malzemeler ile kompozisyonlarının, 1, 3, 5, 7, 9 bar hidrojen basıncında hidrojen depolama özellikleri incelenmiştir. Aynı zamanda metal hidrür grubunda yer alan LiH, NaH, bilyalı öğütülmüş LiH ve NaH gibi malzemelerin hidrojen depolama özellikleri aynı basınçlar altında incelenmiştir. Bu bağlamda sıvı faz ayrıştırma yöntemiyle tabakalarına ayrıştırılmış iki boyutlu malzemelerin ve bilyalı öğütülmüş metal hidrürlerin hidrojen depolama yeteneklerinin arttığı belirlenmiştir. Ayrıca hidrojen basıncı artışıyla birlikte tüm malzeme grupları için hidrojen depolama kapasitelerinin arttığı belirlenmiştir. Kompozisyon oluşturma ile birlikte hidrojen depolama performansı MoS2+grafen için artmıştır. Çalışmada aynı zamanda çeşitli malzemelerin PEM yakıt hücresi uygulamalarındaki performanslarını incelemiştir. Bu çalışma, iki boyutlu malzemelerin ve kompozisyonlarının hidrojen depolama için potansiyel malzemeler olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, hidrojen depolama teknolojilerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, hydrogen storage properties of two-dimensional materials and their compositions in bulk form at different pressures and separated into layers by liquid phase separation method were investigated at hydrogen pressures of 1, 3, 5, 7, 9 bar. At the same time, the hydrogen storage properties of materials in the metal hydride group such as LiH, NaH, ball milled LiH and NaH were investigated under the same pressures. In this context, it was determined that the hydrogen storage capabilities of two-dimensional materials and ball milled metal hydrides, which were delaminated by liquid phase separation method, increased. It was also determined that hydrogen storage capacities increased for all material groups with increasing hydrogen pressure. Hydrogen storage performance increased for MoS2+graphene with composition formation. The study also examined the performance of various materials in PEM fuel cell applications. This study shows that two-dimensional materials and their compositions are potential materials for hydrogen storage. The results obtained can contribute to the development of hydrogen storage technologies.