Sonlu elemanlar yönteminin iki boyutlu metal şekillendirme işlemlerine uygulanması
The application of the finite element method to two dimensional metal forming processes
  1. Tez No: 96814
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce metal şekillendirme işlemleri tanımlanarak bu işlemlerin analiz yöntemleri ve simülasyonu hakkında bilgi verilmiştir. Sonlu Elemanlar Yöntemi anlatılarak metal şekillendirme işlemlerindeki önemi belirtilmiştir. Daha sonra Metal Şekillendirme İşlemleri'nin formülasyonlan verilerek Sonlu Elemanlar Yöntemi ile bu formülasyonlann çözümleri gösterilmiştir. Bu çözümler verilirken doğrusal olmayan problem tanımlanarak bilgisayardaki çözüm akışı adım adım verilmiştir. Ayrıca modellemede kullanılan dörtgen elemanın katılık matrisinin çıkarılışı maddeler halinde özetlenerek gösterilmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde MŞt ne örnek olarak iki boyutlu ekstrüzyon işlemi alınıp üç farklı malzeme çelik, alüminyum ve model malzemesi (plastisin), için SEY ile modellenmiştir. Bu modelleme sonucunda, ekstrüzyon işlemi sırasında elde edilen deformasyon geometrileri ve ekstrüzyon işlemi için gerekli kuvvetler hem gerçek metal malzemeler hem de model malzeme için belirlenip karşılaşunlmıştır. Ayrıca, ekstrüzyon işleminde ortaya çıkan gerilmeler ve bunlara bağlı olarak oluşan şekil değiştirmeler de hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Metal Şekillendirme İşlemleri, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Doğrusal Olmayan Çözüm, Modelleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Application of The Finite Element Method to Two Dimensional Metal Forming Processes In the first part of this study, metal forming processes are described and the detailed information are given about their analysis and simulation methods. The Finite Element Method are explained with its importance in metal forming processes. Later on, the governing equations for the metal forming processes are given with the applications and the solutions of the Finite Element technique to these forming processes. During this procedure the non-linear problems are defined and the solution procedure is given step by step. The assembling of the stiffness matrix for the rectangular element used in modelling is also summarized step by step. In the second part of this study, the two dimensional extrusion process as an example for metal forming processes, is modelled by Finite Element Method using the actual metals such as steel and aluminium and model material (plastisin). At the end of this modelling, deformation geometries and the required loads obtained during the extrusion process are determined for both actual metal and model material and the results are compared. In addition to this, the stresses and the strains caused by these stresses are also calculated. Key Words : Metal forming processes, Finite Element Method, Non-linear solution. Modelling VI