Ortaöğretim kurumlarında gölge eğitimin rolü ve etkileri
The role and effects of shadow education in secondary education institutions
- Tez No: 874260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim kurumlarında gölge eğitimin rolü ve etkileri incelenmiştir. Araştırmanın yürütülmesinde nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Hajar ve Abenova (2021) tarafından geliştirilen envanter kullanılarak 2023-2024 eğitim öğretim yılında Düzce ve Bolu il merkezinde bulunan ve sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 662 öğrenci ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmış ve uygun testler-analiz teknikleri ile veriler çözümlenmiştir. Araştırmanın amacı, ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin bakış açısına göre gölge eğitimin içeriğini belirlemek ve öğrencilerin aldıkları gölge eğitim hakkındaki düşüncelerini almaktır. Araştırmanın sonuçlarına göre, birebir özel ders alan öğrencilerin sınav notlarında, tekrar becerilerinde ve okul performanslarında kendilerine duydukları güvende iyileşme görülmüştür. Öğrencilerin çoğunlukla merkezi sınavlara hazırlanmak ve konuları daha iyi anlamak için hem bireysel hem de grup şeklinde dersler aldığı, bu dersler sayesinde de akademik becerilerinin geliştiği saptanmıştır. Araştırmanın bulguları, alan yazınla karşılaştırılmalı bir şekilde tartışılmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma, gölge eğitimin ortaöğretim kurumlarında eğitimine devam eden öğrencilerin üzerindeki potansiyel etkilerini ortaya koyarak, gölge eğitimin öğrencilerin akademik başarısını hangi boyutlarda etkilediği noktasında gelecekteki araştırmalara temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role and effects of shadow education in secondary education institutions were analyzed. A relational model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Data were collected from 662 students attending secondary education institutions in the provincial centers of Düzce and Bolu during the 2023-2024 academic year. The inventory developed by Hajar and Abenova (2021) was used to gather the data. The data were analyzed using appropriate test-analysis techniques with the SPSS program. This research aims to determine the content of shadow education from the perspective of secondary school students and to obtain their opinions on the shadow education they receive. According to the results, students who received one-to-one tutoring improved their exam grades, revision skills, and self-confidence in school performance. It was found that students primarily took both individual and group lessons to prepare for central exams and to better understand the subjects, resulting in improved academic skills. The findings of the study are discussed in comparison with the existing literature. In conclusion, this study can provide a basis for future research by revealing the potential effects of shadow education on secondary school students and the dimensions in which shadow education impacts their academic achievement.