Karaburun, Seferihisar ve Foça'da su altı dalış turizmi: Turistlerin tercih nedenleri ve dalış rehberlerinin görüşleri
Underwater diving tourism in Karaburun, Seferihisar, and Foça: Tourists' preferences reasons and the views of diving guides
- Tez No: 874261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez; Türkiye'de su altı dalış turizmi ile ilgili mevcut durumun tespit edilmesi ve önemli su altı dalış noktalarından olan Karaburun, Seferihisar ve Foça ilçelerinin turistler tarafından tercih edilme sebepleri ve dalış rehberleri açısından değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın oldukça kısıtlı olan dalış turizmi alan yazınına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemi; İzmir ili Foça, Karaburun ve Seferihisar'da dalış yapan turistler ve dalış rehberleridir. Araştırma sonuçları, İzmir'deki dalış turizmi açısından önemli bulgular sunmaktadır. Bu bulgular, İzmir'in dalış potansiyelini değerlendirmek ve dalış turizmini geliştirmek için yol gösterici nitelik taşımaktadır. Araştırmada dalış noktalarının çeşitliliği ve doğal zenginlikleri dikkate alınarak, bu alanda yapılabilecek tanıtım ve altyapı çalışmalarının önemi vurgulanmıştır. Ayrıca araştırmada olumsuz görüşlerin başında avcılık gelmektedir. Tüm bu görüşler, İzmir'deki dalış turizminin potansiyelini ve sürdürülebilirliğini etkileyen faktörleri ortaya koymaktadır. Özellikle, çevresel faktörlerin korunması ve dalış hizmetlerinin kalitesinin artırılması gibi konular, gelecekteki planlamalarda dikkate alınması gereken önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis prepared to determine the current situation regarding underwater diving tourism in Turkey and to evaluate Karaburun, Seferihisar and Foça districts, which are important underwater diving spots, in terms of the reasons why they are preferred by tourists and diving guides.A mixed method, in which quantitative and qualitative methods were used together, was preferred in the research.It is thought that the research will contribute to the very limited diving tourism literature.The sample of the research are tourists and diving guides diving in Foça, Karaburun and Seferihisar in Izmir province. Research results provide important findings for diving tourism in Izmir.These findings provide guidance for evaluating Izmir's diving potential and developing diving tourism.In research, taking into account the diversity and natural richness of diving spots, the importance of promotion and infrastructure work that can be done in this area is emphasized.Additionally, hunting comes first among the negative views in the research. All these opinions reveal the factors affecting the potential and sustainability of diving tourism in İzmir.In particular, issues such as protecting environmental factors and improving the quality of diving services are important elements that should be taken into account in future planning.