Pediyatrik yumuşak doku sarkomlarında PET/BT metabolik aktivite ve radyomiks indekslerinin tedavi yanıtı, nüks ve sağkalım belirlemeye olan katkısının araştırılması
Investigating the contribution of PET/CT metabolic activity and radiomics indices to treatment response, recurrence determination and survival in pediatric soft tissue sarcomas
- Tez No: 874279
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM CÜNEYT MURAT GÜLALDI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç:Bu çalışmada yeni tanı pediyatrik yumuşak doku sarkomu tanılı hastalarda evreleme F-18 FDG PET/BT incelemelerinden elde edilen PET parametreleri ve Radyomiks özelliklerinin neoadjuvan tedavi sonrası tedavi yanıt türü, progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019-Aralık 2023 tarihleri arasında yumuşak doku sarkomu tanısı almış, tedaviye başlanmadan evreleme F-18 FDG PET/BT görüntülemesi yapılan hastaların PET/BT görüntülerinde artmış F-18 FDG tutulumu gösteren primer lezyonlar SUVmax değerinin %40'ı eşik değer olacak şekilde, 3 boyutlu olarak segmente edildi. Her primer lezyon için SUV bazlı PET ölçümleri, MTV, TLG, şekil ve histogram özellikleri ile GLCM, GLSZM, GLRLM ve NGTDM matrislerinden elde edilen tekstür özelliklerinin sayısal verileri kaydedildi. Primer lezyonun tedavi yanıt durumu radyolojik takip görüntülemelerinde RECIST 1.1 kriterlerine göre belirlendi. Ayrıca hastaların takiplerinden progresyonsuz sağkalım durumları ve sürelerine ulaşıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 30 hastada SUV temelli parametreler ve birçok tekstür özelliğinin yüksek tanısal performans ile tedavi sonrası yanıt durumunu ayırt edebildiği ve NGTDM Busyness parametresinin tedaviye yetersiz yanıtı öngörmede bağımsız bir prediktör olduğu sonucuna varıldı. Progresyonsuz sağkalım araştırmasında hasta yaşının 11,5 üzerinde olma durumunun progresif hastalık ile ilgili tanısal değeri izlenmesi üzerine 11,5 yaş üstü 17 hasta incelendiğinde birçok PET parametresi ve tekstür özelliğinin progresyonsuz sağkalımda rol oynadıkları görülmüştür. GLSZM ZSNU parametresinin kohortun adölesan yaş subgrubundaki hastalarda progresyonu öngörmede bağımsız bir prediktör olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız sonucunda F-18 FDG PET/BT parametreleri ve Radyomiks özelliklerinin kullanımı ile hastalığın tümör heterojenitesi ve hastalığın klinik seyri hakkında bilgi sahibi olunabileceği neticesine varılmaktadır. Bulguların daha geniş, prospektif hasta serileri ile doğrulanması halinde pediyatrik yumuşak doku sarkomu tanılı hastalarda etkin terapötik stratejilerin belirlenmesine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to investigate the relationships between PET parameters and Radiomics features obtained from staging F-18 FDG PET/CT scans in patients diagnosed with pediatric soft tissue sarcoma at initial diagnosis and various clinical outcomes, including response type after neoadjuvant treatment, progression- free survival, and overall survival. Materials and Methods: Patients diagnosed with soft tissue sarcoma between January 2019 and December 2023, who underwent staging F-18 FDG PET/CT imaging before treatment initiation, were included. The PET images were segmented in three dimensions based on the SUVmax value of the primary lesions showing increased F-18 FDG uptake, with a threshold of 40% SUVmax. Numerical data of PET measurements, including SUV-based PET parameters, MTV, TLG, shape and histogram features, and texture features derived from GLCM, GLSZM, GLRLM, and NGTDM matrices, were recorded for each primary lesion. The treatment response status of the primary lesion was determined based on RECIST 1.1 criteria on radiological follow-up imaging. Additionally, progression-free survival status and durations of the patients were obtained from follow-up evaluations. Results: In 30 patients, SUV-based parameters and several texture features demonstrated high diagnostic performance in distinguishing post-treatment response status, and the NGTDM Busyness parameter was identified as an independent predictor of inadequate response to treatment. In the investigation of progression-free survival, it was observed that many PET parameters and texture features played a role in progression-free survival when examining 17 patients over 11.5 years, considering the diagnostic value regarding progressive disease. The GLSZM ZSNU parameter was found to be an independent predictor of progression in the adolescent age subgroup within the cohort. Conclusion: Our study concluded that using F-18 FDG PET/CT parameters and Radiomics features could provide information about tumor heterogeneity and the clinical course of the disease. Confirmation of these findings with larger, prospective patient cohorts could contribute to the identification of effective therapeutic strategies in patients diagnosed with pediatric soft tissue sarcoma.