Pediatrik kemik ve yumuşak doku sarkomlu hastalarda f-18 FDG pet/bt'nin klinik katkısı
Clinical contribution of f-18 FDG pet/ct in pediatric patients with bone and soft tissue sarcoma
  1. Tez No: 694518
  2. Yazar: MÜGE NUR ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜL BURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Pediatrik yaş grubunda görülen kemik ve yumuşak doku sarkomları birbirine benzeyebilen semptomlarla ancak farklı etiyolojik faktörlerle karşımıza çıkmakta, her bir tanının tedavisi benzer modaliteleri içermekle birlikte ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Bu heterojen hastalık grubunda F-18 FDG PET/BT görüntülemenin klinik uygulamadaki yeri ve hastalık yönetimine katkısı da birbirinden farklı olabilmektedir. PET/BT incelemesinde elde edilen primer tümöre ait SUVmax, SUVmean, MTV ve TLG parametrelerinin prognostik belirteç olarak kullanılabileceğini belirten çalışmaların sayısı hızla artmaktadır. Bu doğrultuda; çalışmamızda, evreleme F-18 FDG PET/BT bulguları ve primer tümöre ait metabolik parametrelerin prognostik öneminin retrospektif olarak araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza 0-18 yaş aralığında kemik veya yumuşak doku sarkomu tanısı almış ve evreleme F-18 FDG PET/BT incelemesi yapılmış ve en az 9 aylık takip verisi bulunan 63 hasta dahil edilmiş olup, hastalar histopatolojik tanılarına göre Ewing sarkom, osteosarkom, rabdomyosarkom ve rabdomyosarkom dışı yumuşak doku sarkomu grupları altında ayrı ayrı değerlendirildi. Primer tümöre ait evreleme görüntülerinden elde edilen kantitatif parametreler ve metastatik durumun progresyonsuz ve genel sağkalım sürelerine etkisi araştırıldı. Sağkalım analizlerinde Kaplan Meier sağkalım analizi ve univariate Cox regresyon analizi kullanıldı. Kantitatif parametreler ile metastatik durum, progresyon ve ölüm arasındaki ilişki non-parametrik Mann Whitney U testi ile; metastatik durum ile progresyon ve ölüm arasındaki ilişki ise Pearson Ki-Kare ve Fisher exact test ile araştırıldı. Çalışmamızda, pediatrik grupta kemik ve yumuşak doku sarkomu tanılı hastalarda evreleme F-18 FDG PET/BT görüntülemesinden elde edilen primer tümöre ait yüksek SUVmax, SUVmean, MTV ve TLG değerlerinin uzak metastaz sıklığında artış ile ilişkili olduğu, yüksek MTV ve TLG değerlerinin yumuşak doku sarkomu tanılı hastalarda ölüm sıklığında, kemik sarkomu tanılı hastalarda ise hem progresyon hem de ölüm sıklığında artış ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak Ewing sarkom ve rabdomyosarkom dışı yumuşak doku sarkomlarında MTV değerinin sağkalım süresini etkilediği saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda; evreleme FDG PET/BT incelemesinde primer tümöre ait MTV ve TLG düzeylerinin prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceği ve hastalığın tedavi ve takip süreçlerinin yönetimine katkı sağlayabileceği sonucuna varılmış olup bulguların daha geniş serilerde prospektif çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bone and soft tissue sarcomas seen in the pediatric age group present with similar symptoms but different etiological factors, and the treatment of each diagnosis can be seriously different although it includes similar modalities. In this heterogeneous disease group, the role of F-18 FDG PET/CT imaging in clinical practice and its contribution to disease management may differ from each other. The number of studies indicating that SUVmax, SUVmean, MTV and TLG parameters of the primary tumor obtained in PET/CT examination can be used as prognostic markers are rapidly increasing. In this direction; in our study, we aimed to retrospectively investigate the prognostic significance of staging F-18 FDG PET/CT findings and metabolic parameters of the primary tumor. Sixty three patients aged between 0-18 who were diagnosed with bone or soft tissue sarcoma had staging F-18 FDG PET/CT examination and had at least 9 months of follow-up data were included in our study and they were evaluated separately under 4 groups according to histopathological diagnosis as osteosarcoma, Ewing sarcoma, rhabdomyosarcoma and non-rhabdomyosarcoma soft tissue sarcoma. The effects of quantitative parameters and metastatic status obtained from staging images on progression-free and overall survival were investigated. Kaplan Meier survival analysis and univariate Cox regression analysis were used for survival analysis. The relationship between quantitative parameters and metastatic status, progression and death by non-parametric Mann Whitney U test; The relationship between metastatic status, progression and death was investigated with Pearson Chi-Square and Fisher exact test. In our study, in the pediatric group we found that high SUVmax, SUVmean, MTV and TLG values of the primary tumor obtained from staging F-18 FDG PET/CT imaging in patients diagnosed with bone and soft tissue sarcoma were associated with an increase in the frequency of distant metastases. It was found that high MTV and TLG values were associated with an increase in the frequency of death in patients with soft tissue sarcoma, and an increase in both progression and mortality in patients with bone sarcoma. In addition, MTV value was found to affect survival time in Ewing sarcoma and non-rhabdomyosarcoma soft tissue sarcomas. According to these data; it has been concluded that the MTV and TLG values of the primary tumor can be used as a prognostic marker in the staging F-18 FDG PET/CT examination and may contribute to the treatment/follow-up management of the disease. Prospective studies including larger numbers of patients are needed to confirm these results.