Mübadele'nin (1923-24) Belleği: Müslümanlaş(tırıl)mış Rumlar'da Bellek ve Kimlik İlişkisi
The Memory of Population Exchange (1923-24): The Relation of Memory and Identity in Islamized Greeks
  1. Tez No: 874283
  2. Yazar: MERT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, İletişim Bilimleri, Sociology, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bellek ve kimliğin ilişkisini ele alacak olan bu tez, Mübadele döneminde bir şekilde Anadolu'da kalarak Müslümanlaş(tırıl)an Rumların belleklerinin verili kimlikleri ile ilişkisini merkezine alıp, hatırlama ve unutma rejimleri üzerinden inceleyecektir. Hatırlama kadar, unutmanın da oldukça etkili olduğu savından hareketle, Mübadele ile başlayan ve sonrasında gerçekleşen olaylarla Müslümanlaş(tırıl)an Rumların unutma ve unutulma taleplerini, daha sonra hikayelerini bugüne neden taşıdıkları, nelerin, ne şekilde, ne için hatırlama sürecine girdiğini, bu süreç sonunda kimliklerle olan ilişkinin ve olası değişimin etnik yeniden canlanma ile ne biçimde ilişkilendirilebileceği tartışılacaktır. Bu doğrultuda aile hikayelerinde Müslümanlaş(tırıl)mış Rumluk olan kişilerle yapılacak sözlü tarih çalışmasıyla, hatırlama sürecinin kimlikler ile ilişkisi ve geçmişin anlamını şimdide sorgulayarak, evirildiği yeni anlamlar ve geleceğe yönelik beklentinin mahiyeti hakkında sonuçlar üretmeyi hedefleyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of the“Treaty and Protocol on the Exchange of Turkish and Greek Populations”signed between Turkey and Greece on January 30, 1923, the untold stories of the Greek families who were requested to migrate from Anatolia but somehow did not participate in the exchange and were converted to Islam over time, and how these stories affected them are discussed with the help of the concepts of identity and memory. In this context, how the stories are remembered, how they are transmitted, what kind of effects of the transmitted / remembered stories have on the identities of the people and the possibility of ethnic revival constitute the questions that are tried to be answered in the context of the study. In the study, family stories from different cities are shared as narrated by the interviewer and the relationship between identity and memory is discussed with a focus on communicative memory, narrative identity, identity strategies and ethnic revitalization. In the context of the interviews and analysis, it is revealed that the transmission continues within the framework of the impact of memory on identity, stories change identities and strategies, awareness increases, and this awareness strengthens the possibility of ethnic revival.