Fen bilimleri ders kitaplarında araştırma-sorgulamaya dayalı öğretime ilişkin içeriklerin incelenmesi
Examining the contents of inquiry-based instruction in science textbooks
  1. Tez No: 874284
  2. Yazar: SEMA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim, geleneksel öğrenme yaklaşımlarından farklı olarak öğrenciyi süreç içerisinde aktif kılan, aynı zamanda soru sorma, yeni fikirler üretme gibi beceriler kazandırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda ücretsiz olarak dağıtılan 5-8. sınıf fen bilimleri ders kitaplarında araştırma sorgulamaya dayalı içeriklerin incelenmesidir. Nitel yaklaşımla yürütülen çalışmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Araştırma-Sorgulamaya Dayalı Etkinlik İnceleme Formu kullanılmıştır. Form, araştırma-sorgulamaya dayalı içeriklerin incelenebilmesi için kontrol çizelgesi ve derecelendirme ölçeği olarak iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerinin kodlama güvenirliliğinin sağlanabilmesi için iki kodlayıcı görev almıştır. Araştırmanın sonucunda ders kitaplarında bulunan etkinliklerde araştırma-sorgulamaya dayalı öğretimin özelliklerine yeteri kadar yer verilmediği görülmektedir. Çalışmanın ders kitaplarında araştırma-sorgulamaya dayalı öğretim konusunda uygulayıcılara farkındalık kazandırabileceği ve kitap yazarlarının bu içerikleri nasıl değerlendirebileceği konusunda rehber olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Inquiry-based instructor, unlike traditional approaches, is an approach that makes the students active in the process, makes the students realize how learning occur and also aims pupils to question and come up with new ideas. The aim of this study is to examine the content based on inquiry-based instructor in science course books handed out in state schools, which is decided by ministry of national education to be taught. In this study being carried out via qualitative approach, document examining method is used. Inquiry-based activity review form is used as a data collection tool. The form consists of two parts one of which is check list, and the other is scale. In this study, each activity is determined which feature it stands for separately. Two coders were assigned to ensure data reliability. At the end of the research, it is concluded that there has not been enough content in science books in terms of inquiry-based instructor. It is assumed that this study can be a guide to those who implement the content related to research and inquiry-based instructor in the books to gain awareness and to writers how they can evaluate this content.