Mikrobiyal gübreyle büyütülen aspir bitkisinin (Carthamus tinctorius L.) tuz stresi altında fizyolojik ve biyokimyasal değişimlerinin incelenmesi
Investigation of physiological and biochemical changes of safflower plant (Carthamus tinctorius L.) grown with microbial fertilizer under salt stress
- Tez No: 874295
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Gıda Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, tuz stresine toleransı olan aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinin iki farklı çeşidinin (Asol, Linas) hem mikrobiyal gübre hem de tuzluluk koşullarındaki fide ve tohum gelişiminin incelenmesidir. Çimlenme ve fide gelişimi için farklı NaCl konsantrasyonlarına maruz bırakılan (0, 100 ve 150 mM NaCl) aspir çeşitlerinin tohumlarına tuz stresine ek olarak mikrobiyal gübrenin hem kontrol grubuna hem de tuzla birlikte farklı kombinasyonlardaki gruplara gübre uygulaması yapılmıştır. Uygulamada kullanılan mikrobiyal gübre, canlı halde Azotobacter vinelandii ve Bacillus megaterium bakterilerini barındırmaktadır. Yüksek tuz derişimleri altında tohum çimlenme oranı, sürgün uzunluğu, bağıl su içeriklerinde (RWC) ve pigment ölçüm değerleri olumsuz etkilenmiştir. Klorofil a ve klorofil b miktarlarında tuzluluğun artmasıyla azalma saptanmıştır. Benzer sonuçlar antosiyanin pigmenti için de görülmüştür. Fakat karotenoid pigmentinde ve yaş ve kuru ağırlık değerlerinde gruplar arasında herhangi bir farklılık saptanamamıştır. Tuz stresi altında gübre uygulaması yapıldığında, erken gelişim evresinde gübrenin önemli düzeyde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Artan tuz stresiyle birlikte malondialdehit (MDA) değerleri ciddi ölçüde artmıştır. Strese karşı oluşan savunma sistemi olarak tanımlanabilen antioksidan enzimlerinden katalaz (CAT) aktivitesi değerlerinde azalma, askorbat peroksidaz (APX) aktivitesi değerlerinde ise uygulama grubuna göre etkilerin değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Sonuçlar her iki çeşidin strese karşı toleransının farklı olduğunu ve mikrobiyal gübre uygulamasının her iki çeşitte farklı etki gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the seedling and seed development of two different varieties (Asol, Linas) of the salt stress-resistant safflower (Carthamus tinctorius L.) plant under both microbial fertilizer and salinity conditions. For germination and seedling development, seeds were grown at 20-24⁰C and exposed to different NaCl concentrations (0, 100 and 150 mM NaCl). In addition to salt stress, microbial fertilizer was applied to both the control group and the groups with different combinations of fertilizer and salt. The microbial fertilizer used in the application contained live Azotobacter vinelandii and Bacillus megaterium bacteria. Seedling germination rate, shoot length, relative water content and pigment measurement values were negatively affected under high salt concentrations. A decrease in chlorophyll a and chlorophyll b amounts was detected with increasing salinity. Similar results were also seen for anthocyanin pigment. However, no difference was detected between the groups in the carotenoid pigment and fresh and dry weight values of the seedlings. Malondialdehyde (MDA) values increased significantly with increasing salt stress. It was observed that there was a decrease in catalase (CAT) activity values, which can be defined as the defense system formed against stress, and that microbial fertilizer caused an increase in enzyme activity in ascorbate peroxidase (APX) activity values. The results show that both varieties have different tolerance to stress and that microbial fertilizer application has different effects on both varieties.