Hareket eğitiminin otizm spektrum bozukluğu tanısı konmuş çocukların tekrarlayıcı davranışlarına ilişkin ebeveyn görüşleri
Parental opinions on movement training on the repeative behavior of children diagnosed with austim spektrum disorder
- Tez No: 874294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, hareket eğitiminin otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı konmuş çocukların tekrarlayıcı davranışlarına ilişkin ebeveyn görüşlerinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Mersin, Adana ve Tarsus'ta bulunan 6-10 yaş aralığında OSB tanısı olan, özel eğitim uzmanı gözetiminde, en az hareket eğitimi alan ve hareket eğitimi almayan olmak üzere toplam 122 OSB'li (Düşük ve Orta) çocuğa sahip olan ebeveyn oluşturulmuştur. Araştırma verileri demografik bilgi formu ile birlikte Tekrarlayıcı Davranışlar Ölçeği-(TEDÖ-R-TV) aracılığıyla toplanmıştır. Hareket eğitimine katılan çocuklar haftada 3 gün olmak üzere günde 45 dakika hareket eğitimine devam edilmiştir. Çalışmada elden edilen verilerde analiz yapılırken anket neticelerinden sağlanan verilerin istatiksel çözümlemelerinin yapılması IBM SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışmada iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-testi uygulanmıştır. İkiden fazla grup ortalamalarının analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. İlişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. 0.05 hata payı ile bakılmıştır. Bulgular: Cinsiyet değişkeni açısından tekrarlayıcı davranış ölçeği alt ölçeklerden herhangi birinde fark bulunmamıştır (p˂0,05). Ebeveynlerin gelir durumu ile tekrarlayıcı davranış ölçeği alt ölçeklerinden komposif (zorlantılı) davranış alt ölçeği arasında fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır (t=-3,30; p˂0,01).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate parental perspectives on repetitive behaviors exhibited by children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD), comparing those who have and have not participated in physical education classes. The cohort comprised 122 children diagnosed with ASD (Low and Middle functioning levels), aged 6 to 10, from Mersin, Adana, and Tarsus. These children were either enrolled in supervised physical education programs or not. Research data were collected using the Repetitive Behavior Scale (TEDÖ-R-TV) alongside demographic information forms. The physical education program spanned 12 weeks, with participants attending 45-minute sessions three times a week. Statistical analysis was conducted using the IBM SPSS 22.0 program, employing independent samples t-tests for comparing two groups and one-way ANOVA for analyzing averages across multiple groups. Pearson Correlation Analysis determined relationship levels, with a significance level set at 0.05. Results: No significant gender-based differences were observed in any of the sub-scales of the repetitive behavior scale (p˂0.05). However, a notable discrepancy was noted between parental income levels and the compulsive behavior subscale (t=-3.30; p˂0.01).