Akad İmparatorluğu ve Akad ordusu
Akkadian Empire and Akkadian army
- Tez No: 874297
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sami kökenli bir topluluk olan Akadlar, Sümerler döneminde (MÖ. Üçüncü binyıl) Mezopotamya'ya gelmişler ve bir süre bu bölgede bulunan Sümerlerin hâkimiyeti altında yaşamışlardır. Sümer kentleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan faydalanan Akadlar, bir süre sonra bölgede üstün bir güç haline gelmiş ve Sargon önderliğinde bir imparatorluk kurmuşlardır. Yapılan bu çalışmada ilk olarak Sümerler döneminden itibaren Akadların varlığı ele alınarak, yükselmeleri, bir imparatorluk kurmaları ve sırası ile kralların gerçekleştirdiği seferler değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda Akad kralı Sargon döneminde yapılan askeri harekâtların Akadları büyük bir imparatorluğa götürdüğü, oğulları zamanında imparatorluğun korunduğu, torunu Naram-Sin döneminde ise askeri faaliyetlerin devam ettiği, Şar-kali-şarri döneminde ise imparatorluğun zayıfladığı ve bir süre sonra da yıkıldığı görülmektedir. Sonuç olarak; Akadlı Sargon liderliğinde başlayıp tarihin ilk imparatorluğuna giden yolda en büyük rolün Akad Ordusu'na ait olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Akkadians, a Semitic community that first appeared in history during the Sumerian period, BC. They came to Northern Mesopotamia around the third millennium BC and lived for a while under the rule of the Sumerians in this region. As a result of the disputes between the Sumerian cities, the Akkadians became a superior power in the region after a while and established an empire under the leadership of Sargon. In this study, firstly, the existence of the Akkadians since the Sumerian period was discussed, and their rise, establishment of an empire, and the campaigns carried out by the kings were evaluated respectively. As a result of this study, it was concluded that a great empire was established in line with the military activities carried out during the reign of Akkadian King Sargon, that the empire was preserved during the period of his successors, that military activities continued during the Naram-Sin period, and that it weakened and the kingdom collapsed during the Shar-kali-Sharri period.