İbn Teymiyye'nin hadis ilmindeki yeri
Ibn Taymiyyah's place in the science of hadith
- Tez No: 874344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTANBEG ALIEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İbn Teymiyye ilmî birikimi, aksiyoner kimliği, tenkitçi tavrı ve mücadeleci yapısıyla, İslâm düşünce tarihinin çok ses getiren, en karizmatik isimlerinden biridir. İslâmî ilimlerin hemen hepsinde yetkinliğini kanıtlamış olan İbn Teymiyye, özgün düşünceleri, eleştirel yaklaşımları ve ıslahat çabalalarıyla, günümüze kadar uzanan pek çok tartışmanın odağında yer almıştır. Hadis ilimlerinin ikinci klasik çağının ortasında yaşamış ve Ehl-i hadîs (Hanbelî-Selefî) ilim geleneği içinde yetişmiş olması hasebiyle ilmî altyapısını büyük ölçüde hadis ve hadis ilimleri çerçevesinde şekillendirmiştir. Ne var ki felsefî ve kelâmî meselelerdeki duruşu ile bazı fıkhî görüş ve ictihadları, onun hadisçi yönünün gözden kaçmasına neden olmuştur. Bu araştırma, İbn Teymiyye'nin gözden kaçan muhaddis kimliğine ışık tutmayı ve onun hadis ilimlerindeki yerinin izini sürmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Taymiyyah with his scholarly knowledge, activist identity, critical approach, and combative nature, stands out as one of the most influential and charismatic figures in the history of Islamic thought. Demonstrating proficiency in almost all Islamic sciences, he has been a focal point in numerous debates throughout history with his original ideas, critical approaches, and reform efforts. Living in the middle of the second classical era of hadith sciences and being raised within the tradition of Ahl al-Hadith (Hanbali-Salafi), Ibn Taymiyyah largely shaped his scholarly foundation within the framework of hadith and its sciences. However, his philosophical and theological stances, along with some legal views and interpretations, have obscured his identity as a hadith scholar. This research aims to shed light on Ibn Taymiyyah's overlooked identity as a hadith scholar and trace his place within the field of hadith sciences.