Okul yöneticilerinin genel adalet davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between the justice behavior of school administrators and the organizational commitment of teachers
  1. Tez No: 874346
  2. Yazar: AYLA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada öğretmen görüşlerine başvurularak okul yöneticilerinin genel adalet davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada okul yöneticilerinin genel adalet davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerdeki kamu okullarının anaokulu, ilkokulu, ortaokulu kademelerinde çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Mersin merkez ilçelerde görev yapan 9961 öğretmenden oransız örnekleme yoluyla elde edilen ve veri toplama anında okulda bulunan ve verileri analize dahil edilen 494 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, birinci bölümde katılımcılara ait kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde ise, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyini belirlemek için“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen ''Okul Yöneticilerinin Genel Adalet Davranışlarına İlişkin Öğretmen Algısı Ölçeği'''kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada yapılan analizler sonucunda okul yöneticilerinin genel adalet davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca okul yöneticilerinin genel adalet davranışlarının öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarını tüm alt boyutlarında anlamlı derecede yordadığı görülmüştür. Bunların dışında bağımsız değişkenler ile anlamlı farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek için ise ANOVA ve t-testi analizlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between the general justice behaviors of school administrators and the organizational commitment of teachers by consulting teachers'opinions. In this study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used to determine the relationship between the general justice behaviors of school administrators and the organizational commitment of teachers. The study population of the research consists of teachers working in kindergarten, primary school and secondary school levels of public schools in the central districts of Mersin province in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consisted of 494 teachers who were obtained through disproportionate sampling from 9961 teachers working in the central districts of Mersin and who were in the school at the time of data collection and whose data were included in the analysis. The data of the research was collected using the personal information form of the participants in the first part, and in the second part, using the“Organizational Commitment Scale”to determine the level of organizational commitment of teachers and the“Teacher Perception Scale on General Justice Behaviors of School Administrators”developed by the researcher. Collected using '. As a result of the analysis conducted in the study, a positive significant relationship was found between the general justice behaviors of school administrators and the organizational commitment of teachers. In addition, it was observed that school administrators'general justice behaviors significantly predicted teachers'organizational commitment in all sub-dimensions. Apart from these, ANOVA and t-test analyzes were used to determine whether there was a significant difference with the independent variables.