Okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school principals' servant leadership behaviors and teachers' perceptions of organizational justice
  1. Tez No: 889518
  2. Yazar: RESUL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma okul yöneticilerinin hizmetkar liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet algılarına olan etkisini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyerek mevcut çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu çalışma, iki ve daha fazla değişken arasında oluşan değişim varlığını ve/veya düzeyini ortaya çıkarmayı amaçlayan ve genel tarama modelinin bir türü olan ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada verileri toplamak üzere“Hizmetkar Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Adalet Ölçeği”, Karaman ilinde görev yapan öğretmenlerden oluşan katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış“Katılımcı Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda,öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının“yüksek”olduğu görülmüştür.Öğretmen algılarına gore okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışlarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.Çalışma sonuçları, okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel adalet algıları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.Yapılan regrasyon analizi sonuçlarında ise okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet algılarını olumlu yönde yordadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the servant leadership behaviors of school principals and teachers' perceptions of organizational justice. This research aims to contribute to existing studies by examining the effect of school administrators' servant leadership behaviors on teachers' perceptions of organizational justice in more detail. This study, which aims to examine the relationship between the servant leadership behaviors of school principals and teachers' perceptions of organizational justice, was conducted with the relational screening model which is a type of general screening model and aims to reveal the existence and/or level of change between two or more variables. . In this research conducted in the relational scanning model,“Servant Leadership Scale and Organizational Justice Scale”were used to collect data, and“Participant Personal Information Form”prepared by the researcher was used to determine the demographic characteristics of the participants, who were teachers working in Karaman province. As a result of the research, it was seen that teachers' perceptions of organizational justice were“high”. According to teachers' perceptions, it was determined that the servant leadership behaviors of school principals were at a high level. The results of the study reveal that there is a positive and significant relationship between the servant leadership behaviors of school principals and teachers' perceptions of organizational justice. As a result of the regression analysis, it is understood that the servant leadership behaviors of school principals positively predict teachers' perceptions of organizational justice.