Epidermolizis bülloza tanılı ve el bulguları ile takipli olan hastalarda uzun dönem fonksiyonel durum ve sağkalım oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long-term functional status and survival rates in patients diagnosed with epidermolysis bullosa and followed with hand findings
- Tez No: 874370
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Epidermolizis Bülloza deri ve mukozal membranlarda artmış kırılganlık sonucu vücut genelinde farklı semptom ve bulgularla karşımıza çıkabilen nadir görülen genetik bir hastalıktır. Etkilenen bireylerin gündelik yaşamlarını kısıtlayan bu hastalığın kesin bir tedavisi olmayıp, tedavide temel amaç semptomların hafifletilerek etkilenen bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılmasıdır. Epidermolizis büllozalı bireylerin el, el bileği ve parmaklarında görülebilen fleksiyon, ekstansiyon kontraktürleri, başparmakta addüksiyon kontraktürleri; vücut genelinde gündelik aktiviteler esnasında bile oluşabilen açık yaralar sonucunda hastalar gündelik aktiviteleri gerçekleştirmekten geri kalmaktadır. Bu durum ise hastaların hayat kalitesinde azalmaya neden olmaktadır. Yassı hücreli karsinom kronik yara zemininden gelişebilen, lenfatikler aracılı metastaz yapabilen kötü huylu bir deri kanseridir. Epidermolizis büllozalı bireylerin artmış deri ve mukozal kırılganlığa bağlı olarak vücutlarında sürekli olarak yaralar oluştuğu ve bu yaraların bazılarının kronik yaraya dönüştüğü göz önünde bulundurulduğunda; bu bireylerin Yassı hücreli karsinom açısından riskli grupta yer aldıkları görülmektedir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2008-2023 yılları arasında Epidermolizis Bülloza tanılı ve el bulguları nedeniyle ameliyat edilmiş toplamda 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ameliyat öncesinde EB-QoL ve Abilhand Kids anketleri uygulanmış ve tedavi sonrası yapılan kontrollerinde aynı anketler tekrarlanarak uygulanan tedavinin Epidermolizis Büllozalı bireylerin hayatları üzerindeki etkinliği değerlendirilmiştir. EB-QoL testinde ameliyat öncesine göre çalışmaya dahil edilen hastaların ameliyat sonrası ölçek toplamındaki ortalama 9,40±4,48 birimlik düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Epidermolysis Bullosa (EB) is a rare genetic disorder characterized by increased fragility of the skin and mucous membranes, leading to various symptoms and signs throughout the body. This condition significantly restricts the daily lives of affected individuals. While there is no definitive cure for this disease, the primary aim of treatment is to alleviate symptoms and improve the quality of life for those affected. Individuals with EB often experience flexion and extension contractures in their hands, wrists, and fingers, as well as adduction contractures of the thumb. These patients can develop open wounds during daily activities, which further hinders their ability to perform everyday tasks, thereby reducing their quality of life. Squamous cell carcinoma (YHK) is a malignant skin cancer that can develop from chronic wounds and metastasize via the lymphatic system. Given the continuous formation of wounds in EB patients due to their increased skin and mucosal fragility, some of these wounds become chronic, placing these individuals at a higher risk for developing YHK. At Akdeniz University Faculty of Medicine, a study was conducted between 2008 and 2023 involving 30 patients diagnosed with EB who underwent surgery for hand manifestations. Before surgery, patients were administered the EB-QoL and Abilhand Kids questionnaires, which were repeated post-surgery to evaluate the impact of the treatment on the lives of individuals with EB.