Yalın üretim kapsamında kanban sistemi tasarımı
Kanban system design with the scope of lean production
  1. Tez No: 874373
  2. Yazar: ROZET POLITI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GERŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde küreselleşen işletmelerin sayısının ve rekabetin artmasıyla; işletmeler başarılı olabilmek için verimlilik ve maliyet faktörleri üzerinde durmaktadırlar. Yalın Üretim uygulamaları ile işletmeler en kısa sürede, düşük maliyetle yüksek kaliteli bir üretim sistemi geliştirmeyi hedeflemektedir. Kanban sistemi; üretim ve malzeme akışlarının kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Bu sistemin uygulanması ile ürün ve bilgi akışı birlikte ele alınarak farklı bir stok yönetimi gerektirmeden yalın üretim gereklerine ulaşılır. Bu çalışma, bisiklet üretimi yapan bir fabrikada kanban sisteminin tasarımını içermektedir. Kanban uygulaması ile zaman tasarrufunun hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada; kanban çekme bilincini oluşturmak üzere, SIPOC çevrimi, FMEA, balık kılçığı diyagramı ile süreç tanımlanmıştır. Kanban uygulaması için gerekli kanban sayısı hesaplanarak maliyetler incelenmiştir. Lojistikte yalın yaklaşım esas alınarak tedarikte milkrun uygulaması incelenmiştir. Araştırma kapsamında, mevcut durum incelendiğinde; depodan ilgili bölümlere parça akışında iyileştirilmeler yapılması gerektiğine karar verilmiştir. Yalın üretim sistemlerinde en önemli kavramlardan birisi israftır. Kanban sistemi sayesinde işlem israfının ve hareket israfının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu tip işlemler ürüne değer katmamaktadır tersine maliyet katmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization of enterprises and conditions of competition are increasing day by day. For this reason, enterprises are focused on efficiency and cost factors to succeed. Lean Manufacturing applications aim to develop high quality production system in a short time with low cost. Kanban system provides to control and monitor production and material flows. With the application of this system; product and information flow will be handled together, without requiring any different stock management. This study includes the design of the kanban system in a bicycle manufacturing company to avoid the scrap in the scope of lean manufacturing. SIPOC analysis, fish bone diagram, FMEA are examined. Kanban card quantities are calculated and costs are examined. Milkrun application in supply chain was examined based on the lean approach in logistics. Within the scope of the research, when the current situation is examined; the improvements should be made in the flow of parts from the warehouse to the relevant departments. One of the most important concepts in lean manufacturing systems is waste. The main aim of the Kanban system is reducing the process and movement waste. Such transactions do not add value to the product, but on the contrary, they add cost.