Kamu personelinin yangın ve yangına müdahale bilgisinin değerlendirilmesi Kırklareli örneği
Evaluation of public personnel's fire and fire intervention knowledge Kırklareli example
  1. Tez No: 874374
  2. Yazar: AYŞE UÇAR KEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada kamu personellerinin yangın ve yangına müdahale bilgisinin değerlendirilmesi amacıyla Kırklareli ilinde görev yapan kamu personeli değerlendirmeye alınmıştır. İş sağlığı ve güvenliği çalışan kişiler için son derece önemli bir konudur. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında kamuda çalışan kişilerin de karşılaşabilecekleri kazalardan olan yangın felaketi üzerinde durulması gereken bir konudur. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri kişiler için ne kadar önemliyse yangın eğitimleri de bir o kadar önemli olmalıdır. Eğer bu eğitimler sadece kâğıt üzerinde kalıp gereken önem verilmezse yaşanabilecek bir kaza veya felaket sonucu bilanço son derece ağır olabilir. Kırklareli ilinde görev yapan kamu personellerinin yangın ve yangına müdahale bilgisini değerlendiren bu çalışma nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada tesadüfi örneklem uygulamasıyla Kırklareli ilinde görev yapan 644 kamu çalışanına anket uygulanarak veri toplanmıştır. Toplanan veriler neticesinde çalışmaya katılan çok büyük bir oranın %49'unun yangın eğitimi almadığı ortaya çıkmış ve bu durum yaşanabilecek bir iş kazasında yangın çıkması sonucunda çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilecek neticededir. Bu yüzden yangın felaketi her an her yerde karşımıza çıkabilecekken en azından iş yerlerinde çalışan kişilerin bu tehlikeyi en aza indirmesi adına yangın eğitimleri son derece önemli ve gereklidir. Bu çalışma neticesinde yangın eğitimlerinin belli aralıklarla ve özenli bir şekilde tekrarlanarak yapılması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, public personnel working in Kırklareli province were evaluated in order to evaluate the fire and fire intervention knowledge of public personnel. Occupational health and safety is an extremely important issue for working people. Fire disaster, which is one of the accidents that people working in the public sector may encounter within the scope of occupational health and safety, is an issue that should be emphasized. Fire training should be as important as occupational health and safety training for people. If these trainings remain only on paper and are not given due importance, the consequences may be extremely heavy as a result of an accident or disaster. This study, which evaluates the fire and fire response knowledge of public personnel working in Kırklareli province, was conducted using the survey method, one of the quantitative research techniques. In the research, data was collected by applying a survey to 644 public employees working in Kırklareli province through random sampling. As a result of the data collected, it was revealed that a large proportion of the participants in the study, 49%, did not receive fire training, and this could lead to very dangerous consequences as a result of a fire in a worEccident. Therefore, while a fire disaster can occur at anytime, anywhere, fire training is extremely important and necessary for people working in workplaces to minimize this danger. As a result of this study, it is of great importance that fire training is repeated at regular intervals and carefully.